Jest umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE

W Wigilię, 24. grudnia Ursula von der Leyen oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformowali o osiągnięciu porozumienia w sprawie przyszłej umowy handlowej między Unią Europejską a Wielką Brytanią.

Jest umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE
Radość z podpisania porozumienia. Na zdjęciu Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii Fot.: Twitter @BorisJohnson

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej podkreśliła, że wynegocjowana umowa jest sprawiedliwa i zrównoważona. Przyznała także, że droga do wypracowania porozumienia była trudna i długa, a pandemia koronawirusa nie ułatwiała całego procesu.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas konferencji podkreślał jak ważne było sfinalizowanie umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a UE:  „To umowa, która zapewni ochronę miejsc pracy, a także pozwoli na sprzedaż brytyjskich towarów i komponentów na unijnym rynku bez ceł”.

Teraz umowa musi jeszcze zostać jednomyślnie ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie UE. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie nowa umowa zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego, a więc wraz z początkiem 2021 roku. Od 1 stycznia stycznia Zjednoczone Królestwo przestanie należeć do unii celnej oraz jednolitego rynku.

Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here