Jurgiel nie wyklucza zmian w nowym PROW

Zmian w zatwierdzonym już Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 nie wyklucza nowy minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

 

\"rolnictwo,

 

– Jest procedura, która pozwala nam na wprowadzenie takich korekt. Będziemy teraz rozmawiać i konsultować się z organizacjami społecznymi, aby zapytać, jakich zmian oczekują. Ale szczegóły jeszcze przed nami – mówi minister Krzysztof Jurgiel.

A na zmiany czeka wielu rolników, przede wszystkim tych, którzy chcą zainwestować w rozwój produkcji zwierzęcej. Co prawda pierwszy nabór wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych" właśnie się zakończył, ale wielu gospodarzy nie złożyło dokumentów, gdyż warunki uzyskania takiego wsparcia okazały się dla nich zbyt trudne. Chodzi tu przede wszystkim o rozliczenie inwestycji. Rolnik, korzystający z tego działania PROW, otrzyma dofinansowanie dopiero po ukończeniu całej inwestycji. Gospodarze podkreślają jednak, że dużo lepszym rozwiązaniem byłaby wypłata zaliczek przez ARiMR w trakcie wykonywania modernizacji. Wtedy łatwiej będzie zapanować nad finansowaniem inwestycji. I może znajdzie się więcej chętnych na skorzystanie z unijnej pomocy PROW, bo jak na razie wielkiego zainteresowania modernizacją wśród rolników nie widać. Do 17 listopada do ARiMR wpłynęło niewiele ponad 1300 wniosków.

Czytaj także:
Krzysztof Jurgiel obejmie ministerstwo rolnictwa


PROW 2014-2020 będzie realizowany przez 15 działań i 35 poddziałań z 6 priorytetów rozwoju obszarów wiejskich.

Kamila Szałaj, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here