Jurgiel przedstawił posłom program resortu na najbliższe lata

Minister Krzysztof Jurgiel przedstawił w Sejmie program działań ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi na lata 2015-2020. Szef resortu przypomniał, że polska wieś jest jednym z najważniejszych priorytetów rządu.

 

\"rolnictwo,

 

Główne założenia programu PiS dla rolnictwa to wyrównanie warunków konkurencji w rolnictwie unijnym i polskim oraz stabilizacja na rynkach rolnych.

– Celem jest stabilne ekonomiczne rolnictwo i poprawa poziomu życia na wsi. Chcemy, żeby obszary wiejskie były miejscem do godnego zamieszkania, do pracy i do wypoczynku – podkreślił Jurgiel.

Minister zaznaczył, że najważniejszą sprawą jest przegląd unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.

– Cały rząd przygotowuje strategię negocjacji w ramach wspólnej polityki rolnej dotyczącą perspektywy finansowej, polityki spójności, ale też przede wszystkim wspólnej polityki rolnej – powiedział Jurgiel.

Kolejna sprawa, która zamierza zająć się ministerstwo dotyczy rynków rolnych i działań, które w tym zakresie należy podjąć.

– Przede wszystkim należy dążyć do zmiany rozporządzeń unijnych, tego pakietu legislacyjnego dotyczącego rynków rolnych, w tym w obszarze zarządzania ryzykiem, gdzie odpowiednie zapisy powinny być bardziej konkretne – mówił Jurgiel.

Minister zapowiedział także uruchomienie pakietu działań dotyczących rynku trzody chlewnej.

– Myślę, że złagodzi to sytuację. Przedstawiamy to w następnym tygodniu z odpowiednimi rozwiązaniami, które będą zmniejszały koszty, zwiększały dochodowość produkcji – poinformował.

 

 

Jurgiel zamierza także dokonać konsolidacji instytucji zajmujących się bezpieczeństwem żywności. Zapowiedział również powołanie Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, która poza częścią płatniczą będzie miała część rozwojową i programową.

– Gminy i jednostki samorządu terytorialnego powinny mieć partnera w realizacji zadań roz-wojowych skierowanych przez państwo do obszarów wiejskich – podkreślił Jurgiel.

Za ważne zadanie minister Jurgiel uznał sprawę oświaty rolniczej, szkolnictwa zawodowego, jednostek badawczo-rozwojowych, wykorzystania ich w całym procesie wprowadzania innowacji w rolnictwie. Poza tym szef resortu rolnictwa zapowiedział modyfikację ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Jego zdaniem należy  wprowadzić samorządowe towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, które będą mogły być dofinansowywane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jak wyjaśnia resort rolnictwa, program ten ma charakter otwarty. Będzie stale analizowany i uzupełniany.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Krzysztof Białoskówrski/Sejm RP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uproszczenia w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja br. Co się zmienia?

25 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie zostało opublikowane...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics