Po sezonowych wzrostach spadły ceny pomidorów szklarniowych

Spadły ceny pomidorów szklarniowych.

 

\"rolnictwo,

 

Według danych resortu rolnictwa ceny pomidorów szklarniowych w Polsce, po sezonowych wzrostach w październiku, w listopadzie odnotowywały systematyczne spadki. Przeciętna cena skupu na początku grudnia br. wyniosła 3,48 zł/kg i była o 17 proc. niższa niż na początku listopada br.

Jak informuje BGŻ BNP Paribas, średnio w listopadzie za kg p[pomidorów płacono  3,90 zł/kg, a więc o 6 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

– Przyczyną spadków cen pomidorów w kraju była wysoka podaż tych warzyw na rynkach zagranicznych. Portal freshplaza.com wskazywał, że w październiku i listopadzie br. wysoka była podaż pomidorów w Holandii, a także Hiszpanii, która spowodowała spadek ich cen w tych krajach. Za spadek cen wini się także większe dostawy z Maroko. Występują˛ także obawy o zwiększone dostawy pomidorów tureckich w związku z wprowadzonym na ten kraj przez Federacje˛ Rosyjska˛ embargiem. Wg danych UN Comtrade w 2014 r. Turcja wyekspor-towała do Rosji 353 tys. t pomidorów. Do Unii Europejskiej (Eurostat) trafiło niespełna 52 tys. t.  – informują analitycy BGŻ BNP Paribas.

Czytaj także:
Niemcy nabiorą apetytu na nasze pomidory? Rusza promocja tych warzyw

Pomidory z importu w Polsce, w pierwszych dwóch tygodniach grudnia br. oferowane były w cenach niższych niż rok wcześniej. Wg danych ministerstwa rolnictwa ich przeciętna cena na rynkach hurtowych wyniosła 5,68 zł/kg i była o 7 proc. niższa niż rok wcześniej.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/regan 76

Źródło: BGŻ BNP Paribas

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ciąg dalszy podwyżek cen w sklepach. W lipcu padł kolejny dwucyfrowy wynik

Analiza ponad 31 tys. cen detalicznych wykazała, że w lipcu br. zakupy w sklepach były droższe średnio o 18,6% niż rok wcześniej. Zdrożały wszystkie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE