KE łagodzi skutki ASF. Niebawem wsparcie dla producentów tuczników i loch

Resort rolnictwa przypomina, że aktualnie na publikację oczekuje projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej przyznający Polsce nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny w związku z wystąpieniem w Polsce ASF. Pieniądze będą przeznaczone na łagodzenie skutków wystąpienia w Polsce ASF. Pomoc dotyczyć będzie łącznie 50 tys. zwierząt.

 

\"rolnictwo,

 

Będzie to drugie źródło pomocy dla producentów objętych skutkami ASF, obok rekompensat przewidzianych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych – informuje resort rolnictwa.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Pomoc będzie przysługiwała z tytułu uboju świń objętych kodem CN 0103 92 19 (tuczniki) oraz loch objętych kodem CN 0103 92 11. Wsparcie dotyczyć będzie łącznie 50 tys. zwierząt.

Pomoc będzie przyznana w przypadku spełnienia następujących warunków:

  • Gdy świnie były utrzymywane na obszarze Polski wymienionym w załączniku do projektu rozporządzenia i podlegały ograniczeniom handlowym w związku z ASF w jakimkolwiek okresie od 1 sierpnia do 18 listopada 2016 r.;
  • Gdy zwierzęta były obecne na obszarze kwalifikującym się do pomocy w dniu, w którym został on objęty restrykcjami lub urodziły się i były chowane na tym obszarze po tym dniu;
  • Gdy zwierzęta zostały ubite w okresie od 1 sierpnia 2016 r. do 30 listopada 2016 r.;
  • Gdy producent nie skorzystał, w odniesieniu do tych samych sztuk, z pomocy państwa, ubezpieczeń lub wkładu finansowego w ramach rozporządzenia nr 652/2014.

Pomoc będzie dotyczyć obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa ASF. Nie będą mogli z niej skorzystać ci rolnicy, którzy już złożyli wniosek do ARR o pomoc dostosowawczą dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych (nabór na to wsparcie trwa do 7 kwietnia).

W rozporządzeniu KE przewidziano następujące stawki pomocy dla producentów trzody chlewnej:

1) lochy – 0,34 EUR/kg (1,44 PLN/kg) masy tuszy;

2) inne świnie: różnica między ceną raportowaną przez Polskę w regionie, w którym zlokalizowane jest gospodarstwo producenta w tygodniu dostawy świń do ubojni i ceną rzeczywiście zapłaconą producentowi zgodnie z fakturą, ale nie więcej niż:

(a) 0,23 EUR/kg (0,97 PLN/kg) dla świń o masie tuszy do 93 kg;

(b) 0,34 EUR/kg (1,44 PLN/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 93 kg, ale nie więcej niż 105 kg;

(c) 0,46 EUR/kg (1,94 PLN/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 105 kg.

Z jakich obszarów Polski producenci trzody chlewnej mogą ubiegać się o wsparcie?

Obszar objęty pomocą to obszar tzw. małych pasków oraz obszary wyznaczone aktami prawa lokalnego wokół ognisk ASF, a także obszar tzw. strefy niebieskiej.

Aktualnie trwają prace nad rządowym rozporządzeniem wdrażającym rozporządzenie KE w sprawie nadzwyczajnych środków wsparcia rynku, tak aby umożliwić jego realizację.


Redakcja AgroNews, fot.flickr.com/Lisa Stevens

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Czy na polskich rynkach skupu pojawiają się zanieczyszczone zboża, kukurydza i pasze z terenów objętych powodzią

W związku z doniesieniami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, pochodzącymi ze środowisk rolniczych z województwa łódzkiego, dotyczących sugerowanej obecności na polskich rynkach skupu zanieczyszczonych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics