KE wprowadza cła na ukraiński owies i jaja

Komisja Europejska ponownie nakłada cło na ukraiński owies importowany do krajów UE, w tym do Polski. Wkrótce na ukraińskie jaja i cukier również zostaną przywrócone cła – informuje RMF FM. Rzecznik KE, Olof Gill, wyjaśnił, że jest to wynik zapisów nowej umowy handlowej z Ukrainą, która wprowadza ilościowe ograniczenia na import produktów rolnych.

KE wprowadza cła na ukraiński owies i jaja

Bruksela po raz pierwszy zastosowała tzw. automatyczny hamulec bezpieczeństwa, przewidziany w odnowionej na rok umowie handlowej z Ukrainą, która weszła w życie 6 czerwca. Hamulec ten jest uruchamiany, jeżeli import takich produktów jak jaja, drób, cukier, owies, kasze, kukurydza i miód osiągnie średni poziom odnotowany w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. – podaje portal rmf24.pl.

W przypadku owsa Ukraina przekroczyła zarówno ten limit (2440 ton), jak i kontyngent wyznaczony w ramach umowy stowarzyszeniowej (na poziomie 4 tysięcy ton). Dlatego zastosowane cła są wysokie – takie jakie dopuszcza Światowa Organizacja Handlu. 

Cła także na jaja

Komisja Europejska planuje wprowadzenie ceł na import jaj z Ukrainy w ciągu najbliższych dwóch tygodni — przekazał rzecznik KE Olof Gill. Decyzja ta wynika z faktu, że tegoroczny import jaj z Ukrainy przekroczył średnią wielkość odnotowaną w ostatnich latach.

Ograniczenia na import owsa z Ukrainy są wynikiem działań Polski i Francji, które wynegocjowały korzystniejszy okres referencyjny oraz rozszerzenie listy produktów objętych automatycznymi ograniczeniami o owies, kukurydzę, kasze i miód. Początkowo Komisja Europejska proponowała wprowadzenie ceł jedynie na jaja, drób i cukier.

Hamulec bezpieczeństwa

Komisja Europejska może również uruchomić „hamulec bezpieczeństwa” dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych, takich jak drób, jaja, cukier, owies, kasze, kukurydza i miód. Jeśli import tych produktów przekroczy średni poziom odnotowany w drugiej połowie 2021 roku oraz w latach 2022 i 2023, możliwe będzie ponowne nałożenie ceł. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku owsa i wkrótce nastąpi również dla jaj.

KM/Redakcja AgroNews

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics