KIPDiP: cena skupu kurcząt rzeźnych spadnie o ok. 6 proc.

Po całkiem niezłym dla hodowców brojlerów marcu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz spodziewa się pogorszenia koniunktury w kwietniu.

 

\"rolnictwo,

 

Według izby średnia miesięczna cena płacona w skupie za kurczęta rzeźne spadnie o około 6 procent. KIPDiP podtrzymuje tym samym swoje szacunki z lutego, według których kilogram żywca będzie skupowany w Polsce  przeciętnie po 3 złote i 14 groszy. Izba podkreśla, że prognoza dotyczy cen raportowanych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej, co oznacza, że lokalne różnice mogą spowodować, że w niektórych częściach kraju transakcje będą zawierane po około 3,30 zł, a w innych nawet w granicach 3 zł.

– Analizując możliwy rozwój wypadków w kwietniu sądzimy, że istnieje większe ryzyko pozytywnego niż negatywnego przekroczenia prognozy. Innymi słowy, bardziej prawdopodobne jest dla nas, że ostatecznie ceny ukształtują się powyżej niż poniżej naszych szacunków – mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Prognoza cen skupu brojlerów w następnych miesiącach

KIPDiP ogłosiła także swoje przewidywania na styczeń 2018 roku. Cena za dziesięć miesięcy, w styczniu przyszłego roku, ma wynieść 3 złote i 4 grosze. Izba nie zdecydowała się na uaktualnienie podanych w lutym prognoz. Zgodnie z nimi ceny w kolejnych miesiącach tego roku ukształtują się następująco: maj – 3,37 zł; czerwiec –  3,38 zł; lipiec – 3,46; sierpień – 3,44 zł; wrzesień – 3,21 zł; październik – 3,02 zł; listopad – 2,98 zł; grudzień – 2,95 zł.

– Patrząc na drugą część tego roku obawiamy się, że rzeczywiste ceny mogą być niższe niż wynikają z kalkulacji naszego modelu. Spodziewamy się bowiem uruchomienia mechanizmów dostosowawczych na rynku, które mogą się pojawić w reakcji na występującą nadprodukcję – podkreśla Mariusz Szymyślik.

Czytaj także:
Resort rolnictwa chce wypuścić drób na zewnątrz

Na podstawie dotychczasowych danych KIPDiP szacuje, że sprawdzalność prognozy wydanej w lutym dotyczącej cen w marcu wyniesie około 99 procent. Szczegółowe informacje na ten temat Izba opublikuje w przyszłym tygodniu po pojawieniu się komunikatu Ministerstwa Rolnictwa o ostatecznej cenie za marzec.

Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics