Jak Brexit wpłynie na polskie i unijne rolnictwo?

Wielka Brytania rozpoczęła formalnie proces wychodzenia z Unii Europejskiej. Polscy rolnicy objawią się, że Brexit mocno odbije się na zasobności ich portfeli – wszak UK jest drugim, po Niemczech, rynkiem eksportowym dla polskiej żywności.

 

\"rolnictwo,

 

Takie obawy mają również gospodarze z pozostałych krajów UE. Wynikają one głównie z tego, że nie znane są jeszcze zasady przyszłej wymiany handlowej między Wielką Brytanią a UE. Poza tym bez brytyjskiego wkładu uszczuplony zostanie budżet unijny, a to oznacza, że środki na wsparcie rolnictwa też będą mniejsze.

Negatywnego wpływu Brexitu na rolników i spółdzielnie rolnicze w Unii obawiają się także związki rolnicze zrzeszone w Copa i Cogeca.

– Żałujemy, że Zjednoczone Królestwo zdecydowało się na rozpoczęcie procesu wyjścia z UE. Obawiamy się, że decyzja rządu Wielkiej Brytanii uderzy w rolników i przedsiębiorstwa rolne po obydwu stronach Kanału La Manche. Konsumenci, którzy do tej pory cieszyli się szerokim wyborem wysokiej jakości produktów z całej UE również odczują skutki tego postanowienia – uważa sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen.

Wielka Brytania jest importerem netto produktów rolno-spożywczych o wartości 57 mld euro. Równocześnie, 60 proc. eksportu produktów rolno-spożywczych ze Zjednoczonego Królestwa (wołowina, jagnięcina, drób, produkty mleczne, zboża) wartego 11 mld funtów trafia do UE.  Wielka Brytania jest także płatnikiem netto do budżetu UE – prawie 10 proc. składek pochodziło właśnie z UK.

– W związku z tym, Copa i Cogeca bardzo obawiają się potencjalnych skutków handlowych i budżetowych Brexitu dla europejskich rolników i ich spółdzielni. Jesteśmy przekonani, że rolnicy i ich rodziny nie powinni ponieść kosztu Brexitu. Oczekujemy, że rząd Zjednoczonego Królestwa dotrzyma swoich zobowiązań w ramach aktualnego budżetu UE i programów, które przyjął i które wykraczają poza 2020 r. – mówi Pesonen.

Jego zdaniem należy znaleźć sposób na utrzymanie aktualnego budżetu wspólnej polityki rolnej (WPR) i unikać wszelkich zakłóceń handlu produktami rolnymi.

– W przeciwnym razie rolnicy i ich spółdzielnie będą musieli ponieść podwójne koszty Brexitu – zarówno handlowy jak i budżetowy. Wpłynęłoby to negatywnie na całość gospodarki UE, wzrost gospodarczy i zatrudnienie – ocenia Pesonen.

Eksport polskiej żywności do Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest drugim po Niemczech rynkiem eksportowym dla polskiej żywności. Na tamtejszy rynek trafia przede wszystkim nasza czekolada, mięso drobiowe, mięso wołowe i przetwory mięsne, a także produkty mleczarskie, chleb, pieczywo, ciastka i warzywa. W 2016 roku wartość sprzedaży polskich artykułów rolno-spożywczych wyniosła ponad 2 mld euro.


W referendum 23 czerwca ub.r. 52 proc. Brytyjczyków (17,4 mln) opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za jej pozostaniem głosowało 48 proc. (16,1 mln). Frekwencja wyniosła ponad 72 proc.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny pszenicy mocno w dół

W Paryżu pszenica z dostawą w marcu przebiła psychologiczny poziom 200 eur/t, a zmienność notowań serii, której obrót kończy się niebawem mocno wzrosła. Dla...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics