Kobieta Rolnikiem Roku w Polsce

Anna Stępień wraz z rodziną wygrała krajowy etap prestiżowego konkursu „Baltic Farmer of the Year" – „Rolnik Roku” – organizowanego przez organizację ekologiczną WWF na rolnika najbardziej przyjaznego środowisku i Bałtykowi.

Celem konkursu jest pokazanie najlepszych, przyjaznych Morzu Bałtyckiemu praktyk stosowanych w rolnictwie oraz wyłonienie rolników przodujących we wprowadzaniu innowacyjnych działań, które zmniejszają ilość szkodliwych zanieczyszczeń emitowanych z ich gospodarstw. Konkurs ten ma promować rolników podejmujących dodatkowe działania wychodzące poza obowiązujące standardy i tym samym mających znaczący udział w ochronie środowiska Bałtyku.

Ma też na celu uświadomienie rolnikom zależności między uprawą roli nawet na południowych krańcach Polski a stanem wód Morza Bałtyckiego. 99,7 % naszego kraju należy do zlewiska Bałtyku, przy czym 45% mieszkańców całego regionu Bałtyku, do którego należy aż 9 państw to Polacy. Mamy też największy areał rolniczy spośród wszystkich państw regionu, stanowi aż połowę całego areału rolniczego zlewiska. To też z terenu naszego kraju do Bałtyku wpadają jedne z najpotężniejszych rzek – Wisła i Odra. Azotany i fosforany spłukiwane z pól odpowiadają za zakwity sinic i powstawanie martwych stref w Bałtyku.

 

\"Kobieta

 

Nasz konkurs odbywa się raz na dwa lata – tłumaczy Marta Kalinowska z WWF Polska. – Uczestniczą w nim rolnicy ze wszystkich dziewięciu krajów regionu Bałtyku. Zwycięzca pierwszego etapu, krajowego otrzymuje nagrodę w wysokości 1000 euro. Nagroda dla zwycięzcy etapu międzynarodowego, który zostanie zakończony w sierpniu, to 10 000 euro.

W poprzedniej edycji etap krajowy i międzynarodowy wygrał Marian Rak z miejscowości Samotwór w województwie dolnośląskim. W tym roku edycję krajową zwyciężyła Anna Stępień z województwa kujawsko-pomorskiego. Jako jej zwyciężczyni znajdzie się w prestiżowym gronie najlepszych rolników ze wszystkich krajów nadbałtyckich.

Laureatka krajowego etapu konkursu prowadzi swoje gospodarstwo rolne wraz z rodzicami, we wsi Kiełpin, w okolicach Tucholi w województwie kujawsko-pomorskim – opowiada Kalinowska. – Gospodarstwo ma 43 hektary, z czego 10 hektarów stanowią lasy. Gospodarstwo zostało założone w 1938 roku i jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Posiada wieloletnią tradycję ekologiczną. Rodzina Wegnerów rozpoczęła działalność ekologiczną już w roku 1989, kiedy mało kto w Polsce słyszał o rolnictwie ekologicznym.

Ich pionierskie podejście spotkało się niejednokrotnie z brakiem zrozumienia, mimo to rodzina Wegnerów uparcie kontynuowała wysiłki na rzecz poprawy stanu środowiska na terenie swojego gospodarstwa. Taka postawa wynika z szacunku, jakim darzą przyrodę i ziemię, którą uprawiają.

Byliśmy jednymi z pierwszych rolników w Polsce – wyjaśniają laureatka konkursu, Anna Stępień i jej rodzice Kazimiera i Henryk Wegnerowie. – Któregoś dnia dostrzegliśmy, że silne nawożenie niszczy gleby na dłuższą metę, więc postanowiliśmy zmienić nasze praktyki. Od tego czasu prowadzimy gospodarstwo wyłącznie metodami ekologicznymi.

Na początku swojej działalności ekologicznej uprawiali głównie pszenicę na potrzeby produkcji kawy zbożowej na eksport. Potem, po znacznym podniesieniu cła, zdecydowali się na urozmaicenie produkcji. Dziś uprawiają pszenicę ozimą, żyto, jęczmień jary, groch siewny, łubin słodki, gorczycę białą, nasiona warzyw, czerwoną koniczynę, trawy, lucernę, ziemniaki, buraki pastewne i ćwikłowe, kapustę, kalarepę, seler, por, pietruszkę, marchew, cebulę, owoce drzew owocowych. Hodują też zwierzęta i zajmują się pszczelarstwem.

Pani Anna Stępień nie tylko prowadzi rolnictwo przyjazne środowisku, ale jest też otwarta na najnowsze metody ekologicznej produkcji. Stale modernizuje swoje gospodarstwo w celu dalszej poprawy stanu przyrody i zasobów naturalnych.  Wdraża tylko te rozwiązania, które są przyjazne środowisku. Używa wyłącznie metod naturalnych do walki z chwastami i szkodnikami.

Zwyciężczyni polskiego etapu konkursu włożyła wiele wysiłku w zachowanie bioróżnorodności. Na terenie gospodarstwa pojawiły się budki dla ptaków i nietoperzy. Laureatka wraz z rodzicami od lat uczestniczy też w specjalistycznych spotkaniach i szkoleniach. Współpracuje z naukowcami na rzecz opracowania najnowszych metod produkcji ekologicznej, na podstawie danych uzyskanych z ich gospodarstwa. Ponadto używa kolektorów słonecznych do ogrzewania wody.

Teraz weźmie udział w międzynarodowym etapie konkursu, podczas którego zostanie wyłoniony zwycięzca z całego regionu Morza Bałtyckiego – dodaje Kalinowska. – W tym etapie o tytuł Rolnika Roku będą walczyć zwycięzcy etapów krajowych z 9 państw nadbałtyckich. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas specjalnej uroczystości w Helsinkach, która odbędzie się w dniach 27-28 sierpnia.

Czytaj także:
Polscy młodzi rolnicy podbijają Teksas

Światowy warzywny kryzys szansą dla Polski!
Ankieterzy idą na wieś

Oprócz zwyciężczyni konkursu, specjalne wyróżnienia otrzymały jeszcze trzy inne gospodarstwa z Polski. Wśród nich, dwa są z Opolszczyzny, a jedno z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Gospodarstwa ekologiczne Iwony Frasek z miejscowości Szczedrzyk oraz Iwony i Janusza Ślicznych z miejscowości Bąków stosują rozwiązania zapobiegające spływowi azotanów i fosforanów. Pokazują też, że można prowadzić gospodarstwo bez używania chemicznych środków ochrony roślin. Natomiast gospodarstwo rodziny Ratajczaków z Uniszewa (Gietrzwałd) zostało wyróżnione, za to, że bez względu na bardzo trudne warunki glebowe panujące na jego terenie, prowadzi działalność rolniczą w zgodzie ze środowiskiem i dba o zachowanie bioróżnorodności.

W tej edycji konkursu zgłoszenia, które dotarły do nas od rolników były na bardzo wysokim poziomie i prezentowały najlepsze praktyki środowiskowe znacznie wykraczające poza obowiązujące standardy – konkluduje Kalinowska. – Nieocenioną pomoc w dotarciu do rolników otrzymaliśmy z Centrum Doradztwa Rolniczego i regionalnych ośrodków doradztwa.

Źródło: WWF
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,883ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE