Zalanych ponad 600 tys. ha upraw! Jaka pomoc od Państwa?

Na przełomie maja i czerwca niektóre regiony Polski nawiedziły ogromne opady deszczu, gradu silne wichury i powodzie, które spowodowały straty w ponad 100 tys. rolniczych gospodarstw.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zniszczonych zostało ponad 600 tys. ha upraw. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba zapowiedział, że rolnicy poszkodowani przez tego typu klęski, mogą liczyć na pomoc ze strony państwa.

 

\"Państwo

 

Obecnie resort rolnictwa pracuje nad kompleksowym programem z którego będzie udzielane wsparcia. Minister Stanisław Kalemba ma nadzieję, że zostanie on  przyjęty na następnym posiedzeniu  Rady Ministrów.  Pomocy poszkodowanym rolnikom ma udzielać m.in. Agencja Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa.
 

Czytaj także:
Państwo dopłaci do inwestycji ekologicznych

Uwaga rolnicy! Zmiany w dopłatach do materiału siewnego!
Ministerstwo rolnictwa tłumaczy się z dotacji za rok 2012

Minister przypomniał, że jedną z form wsparcia poszkodowanych rolników są tzw. kredyty klęskowe udzielane  na wznowienie działalności rolniczej w zniszczonych przez żywioł gospodarstwach. Oprocentowanie tych kredytów  jest preferencyjne,  co oznacza, że jest dużo niższe w porównaniu z kredytami komercyjnymi. 

W przypadku  kredytów "klęskowych" wynosi ono 1,5% (w przypadku rolników, którzy posiadali stosowne ubezpieczenie swoich gruntów czy zwierząt gospodarskich) lub 3% jeśli rolnicy takiego ubezpieczenia nie mieli.  Kredyty te uruchamia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na wniosek wojewody z regionu w którym wystąpiły klęski żywiołowe.

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here