Kolejna inwestycja puławskich Azotów oddana do użytku

6 października br. Grupa Azoty Puławy S.A. oddała do użytku nową inwestycję o docelowym budżecie ponad 108 mln zł. Stokaż amoniaku o pojemności 15 tys. ton zwiększy stabilność zaopatrzenia Spółki w podstawowy półprodukt, jakim jest amoniak. Inwestycja ta wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i wzmocni pozycję Puław oraz całej Grupy Azoty na rynku krajowym i europejskim.

 

\"rolnictwo,

Dotychczasowe zdolności magazynowe amoniaku w Puławach wynosiły około 3,5 tys. ton. Nowy zbiornik zwiększa je prawie pięciokrotnie. Jest to ważny aspekt realizacji strategii zachowania ciągłości działalności produkcyjnej oraz zarządzania ryzykiem. Zbiornik to bufor pozwalający na elastyczne planowanie prac remontowych na większych odcinkach ciągów technologicznych bez ograniczania produkcji. Obiekt jest również zabezpieczeniem magazynowym na wypadek okresowych przerw w dostawach gazu.

\"rolnictwo,
Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa

„To wielka radość oddawać do użytku nową instalację w naszych puławskich Zakładach. Kolejne hektary terenu zostały zabudowane i będą przynosiły bardzo wymierne korzyści. Po inwestycjach podnoszących efektywność naszych jednostek, zwiększających moce produkcyjne, sprzyjających ochronie środowiska, przyszedł czas na bufor bezpieczeństwa operacyjnego. Dzięki nowoczesnemu zbiornikowi na amoniak i stacjom przeładunkowym zwiększamy pięciokrotnie nasze zdolności magazynowe. Zyskujemy tym samym większy komfort funkcjonowania całej fabryki ” – powiedział Marian Rybak, Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy S.A.

„Oddanie tej inwestycji to dowód na to, że w Azotach od pomysłu do jego realizacji droga przebiega bardzo sprawnie. Magazynowanie surowców w obecnej sytuacji jest strategicznie ważne i pomoże elastycznie reagować na ewentualne zakłócenia w dostawach”
– podkreślił Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa.

\"rolnictwo,

Głównymi celami realizacji projektów inwestycyjnych w Grupie Azoty Puławy S.A. jest zwiększenie efektywności produkcyjnej przy spełnianiu najwyższych standardów, jakości i troski o środowisko naturalne. Konsekwentnie od lat inwestując w rozwiązania proekologiczne Grupa Azoty Puławy S.A. znacząco zredukowała zanieczyszczenia emitowane do powietrza oraz zanieczyszczenia ściekowe. Od 1985 roku Spółka zredukowała zanieczyszczenia pyłowe aż o 94%, zanieczyszczenia ściekowe o 70%, a zanieczyszczenia gazowe o 53% jednocześnie zwiększając zdolności produkcyjne firmy o 40%.

Spółka Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA w ramach prowadzonej konsolidacji polskiej chemii stała się jednym z filarów Grupy Azoty. Połowę przychodów Puławy osiągają z działalności eksportowej, lokując swoje produkty na najbardziej wymagających rynkach świata (głównie Europa Zachodnia, Daleki Wschód, Ameryka Południowa).

\"rolnictwo,
Marian Rybak, Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy S.A. dokonuje wpisu

Spółka jest drugim europejskim graczem na rynku nawozów azotowych: mocznika granulowanego (PULREA), saletry amonowej (PULAN), siarczanu amonu (PULSAR) i roztworu saletrzano-mocznikowego RSM. Ponadto jest globalnym potentatem na rynku melaminy i znaczącym dostawcą kaprolaktamu na rynki azjatyckie. Puławy są też jedynym w Polsce producentem nadtlenku wodoru, największym w regionie producentem AdBlue i innych roztworów mocznika (PULNOX), a także uznanym producentem ciekłego dwutlenku węgla oraz suchego lodu (COOLANT) i wody amoniakalnej (LIKAM).

W minionym roku obrotowym 2011/2012 Spółka osiągnęła przychody skonsolidowane na poziomie blisko
4 mld zł, wynik EBITDA wyniósł 779 mln zł, a skonsolidowany zysk netto 600.

Redakcja AgroNews, fot. Sławomir Kłak, Grupa Azoty
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrakty na kukurydzę szorują po dnie. Takich cen nikt się nie spodziewał

O ile w poniedziałek kontrakty na pszenicę i kukurydzę zaliczały swoje długoterminowe minima, to dzień później pszenica odbiła w górę, a kukurydza taniała nadal....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics