Sytuacja sadowników dramatyczna. Mamy najniższe ceny jabłek w Europie

Zbiór jabłek w pełni. Tymczasem mamy najniższe ceny jabłek w Europie. Niemieccy sadownicy dostają za kilogram jabłek przemysłowych w przeliczeniu 25 – 30 groszy. Polscy – ok. 15 gr za kg.

O dramatycznej sytuacji polskich rolników mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

 

\"rolnictwo,

 

– Jesteśmy mniej więcej w połowie zbioru jabłek. Zaczynamy zbierać odmiany późnozimowe, czyli te, które sprzedajemy w okresie wiosennym. Niestety perspektywa nie jest dobra. Mamy bardzo niskie ceny skupu jabłek dla przetwórstwa. Nie ma szansy, że te ceny mogą wzrosnąć. Wręcz przeciwnie. Zakłady przetwórcze mówią nawet o obniżeniu cen. W sprzedaży jabłek deserowych sytuacja nie jest lepsza. Eksport funkcjonuje na poziomie 50 proc. z roku ubiegłego. Ceny oscylują w okolicach 50 gr za kg – mówi Maliszewski. – Tymczasem wszystkie instytucje naukowe, zarówno polskie, jak i ośrodki statystyczne w Europie Zach. mówią, że koszt produkcji jabłek w Polsce to między 90 gr – 1,25 zł za kg. Wszystko, co sprzedajemy poniżej tego, oznacza powolne bankrutowanie danego gospodarstwa – dodaje.

\"rolnictwo,
 

Maliszewski jest zbulwersowany propozycją rekompensat dla polskich sadowników przedstawioną przez Komisję Europejską.

Czytaj także:

Sytuacja sadowników dramatyczna. Mamy najniższe ceny jabłek w Europie
Produkcja mleka w Unii Europejskiej rośnie, w Polsce ceny lecą w dół
Polscy rolnicy rezygnują z odszkodowań za embargo. UE za mało płaci


– To, co robi Komisja Europejska, to ośmieszanie polskich producentów. To jest jedno wielkie oszustwo. Jak można proponować dla Belgii np. 43 tys. ton jabłek na wycofanie, a dla Polski 18 tys. ton, kiedy cały ubiegłoroczny eksport z Belgii nie był nawet na poziomie 40 tys. ton jabłek, a nasz sięgnął 700 tys. ton
– mówi prezes Związku Sadowników RP.

Tegoroczne zbiory jabłek mogą być rekordowe. Eksperci szacują że zbierzemy 3.200 – 3.500 miliona ton tych owoców. W minionym sezonie Rosja kupiła od nas ponad  600 tys. ton jabłek.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

xFarm Technologies stawia na rolnictwo zrównoważone

Nowym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności została firma xFarm Technologies działająca w sektorze cyfryzacji agrobiznesu, która dostarcza rozwiązania wspierające rolników w optymalizacji zasobów, oszczędzaniu czasu i pieniędzy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics