Komisja Rolnictwa PSL: PiS mnoży problemy rolnikom

Wymrożenia upraw, nowe ogniska ASF, brak ubezpieczeń dla rolników, a także rekompensat za straty – to zdaniem Komisji ds. rolnictwa PSL najpoważniejsze problemy, z którymi dziś mierzy się polskie rolnictwo. Członkowie Komisji obarczają za nie odpowiedzialnością rząd.

\"rolnictwo,

Jaka pomoc po przymrozkach?

Do tej pory nie wiadomo, czy rolnicy otrzymają rekompensaty za utracone uprawy przez majowe przymrozki. Aktualny jest postulat PSL, aby sadownicy otrzymali 2 tysiące złotych, a za straty w uprawach polowych był to najmniej 1 tysiąc zł.

– Apele jak dotąd trafiają w próżnię – mówią członkowie Komisji.

Póki co resort rolnictwa poinformował, że decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy zostanie podjęta po oszacowaniu szkód przez komisje.

– Stawka pomocy na 1 ha zostanie ogłoszona przez ministra rolnictwa dwa tygodnie przez rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy – informuje ministerstwo.

Reaktywacja ASF

Kolejny problem, wracający jak bumerang to nowe ogniska ASF. Dziś jest już ich w Polsce 30. Siedem najnowszych przypadków pojawiło się w tym i ubiegłym tygodniu w woj. lubelskim i podlaskim.

– Minister Jurgiel oprócz zapowiedzi nic z tym problemem nie zrobił – uważa Komisja.

Ludowcy przypominają, że rozprzestrzenianie się choroby powoduje blokadę możliwości eksportu wieprzowiny do krajów Unii Europejskiej.

Problem ukraiński

PSL zastanawia się także, w jaki sposób rząd zamierza wesprzeć rolników po zniesieniu przez UE ceł m.in. na towary rolno-spożywcze z Ukrainy. Parlament Europejski zdecydował o przyznaniu Ukrainie większych koncesji handlowych z Unią. Dodatkowe ułatwienia handlowe mają pomóc ukraińskiej gospodarce, która boryka się z wieloma problemami.

– Ten pomysł, wspierany po cichu przez europosłów PiS gdy wejdzie w życie, uderzy bezpośrednio w naszych producentów rolnych. Czy otrzymają jakiekolwiek wsparcie? Na razie rząd w tej sprawie także milczy – zwraca uwagę Komisja.

Członkowie Komisji zapowiadają, że o sprawy polskiego rolnictwa będą pytać zarówno przedstawicieli rządu, jak i parlamentarzystów reprezentujących PiS.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. WikiCommons/Mikołaj Grycuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here