Koniec kontroli granicznych w związku z zagrożeniem pryszczycą. Jest najnowszy komunikat

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW zakończył działania kontrolne prowadzone na przejściach granicznych w związku z zagrożeniem przeniesienia wirusa pryszczycy (FMD) na terytorium Polski.

Podsekretarz stanu Adam Nowak wraz z Ministrem Czesławem Siekierskim i Sekretarzem stanu Jackiem Czerniakiem (fot. MRiRW)

Decyzja została podjęta w związku z wygaszeniem obszarów objętych ograniczeniami na terytorium Węgier i Słowacji. Od północy z 5 na 6 czerwca 2025 r. zniesione zostaną kontrole weterynaryjne prowadzone dotychczas w systemie całodobowym na siedmiu przejściach granicznych: Barwinek, Chyżne, Cieszyn-Boguszowice, autostrada A1 – Gorzyczki, Zwardoń, Kudowa Słone oraz Trzebina.

Dotychczasowe środki prewencyjne obejmowały czasowe ograniczenia ruchu, szczegółowe kontrole i dezynfekcję pojazdów przewożących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne, ich materiał biologiczny, produkty pochodzenia zwierzęcego, obornik, słomę i siano.

Apel o czujność i obserwację stanu zdrowia zwierząt

Pomimo zakończenia działań granicznych, lekarze weterynarii i hodowcy są nadal proszeni o zachowanie czujności i niezwłoczne zgłaszanie wszelkich podejrzeń choroby pęcherzowej (FMD) do powiatowych lekarzy weterynarii.

Każda nietypowa zmiana zdrowotna u zwierząt parzystokopytnych powinna być traktowana z najwyższą ostrożnością, aby możliwie szybko reagować w razie nowego zagrożenia.

Podziękowania za współpracę i skuteczne działania prewencyjne

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje podziękowania do wszystkich służb i instytucji zaangażowanych w skuteczne działania ochronne. Szczególne wyrazy uznania skierowano do:

  • Inspekcji Weterynaryjnej
  • Policji
  • Krajowej Administracji Skarbowej
  • Straży Granicznej
  • Inspekcji Transportu Drogowego
  • Wojewodów
  • Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
  • Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych
  • przedstawicieli mediów
  • i wszystkich osób uczestniczących w działaniach prewencyjnych.

Dzięki skoordynowanemu zaangażowaniu, Polska od 22 stycznia 2025 r., czyli od momentu wykrycia pierwszego ogniska pryszczycy w Niemczech, utrzymuje status kraju wolnego od tej groźnej choroby.

Podsumowanie działań i sytuacja epidemiologiczna

W najbliższym czasie Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW przekaże Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa raport podsumowujący wszystkie dotychczasowe działania związane z prewencją FMD.

Stabilizacja sytuacji znajduje również odzwierciedlenie w danych z tranzytu – w pierwszych dniach czerwca przez polskie granice odnotowano m.in.:

  • 11 przesyłek bydła do uboju z Węgier (282 zwierząt),
  • 9 przesyłek bydła do uboju ze Słowacji (158 zwierząt),
  • 8 przesyłek bydła do dalszego utrzymywania ze Słowacji (185 zwierząt).

Stabilna sytuacja również w zakresie grypy ptaków (HPAI)

Od 2 maja br. utrzymuje się również stabilna sytuacja w Polsce w zakresie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W 2025 roku odnotowano łącznie 85 ognisk tej choroby, jednak 5 czerwca 2025 r. zniesiono ostatnie obszary objęte ograniczeniami w woj. wielkopolskim i łódzkim – decyzją wykonawczą Komisji Europejskiej 2025/1089.

Zakończył się także 28-dniowy okres karencji po dezynfekcji ostatniego ogniska grypy ptaków, co pozwoliło Głównemu Lekarzowi Weterynarii wystąpić do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt z wnioskiem o uznanie Polski za kraj wolny od HPAI.

Źródła i aktualne informacje

Wszystkie oficjalne komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie:
🔗 https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca
Bieżące informacje epidemiologiczne publikowane są również przez Główny Inspektorat Weterynarii:
🔗 www.wetgiw.gov.pl

Advertisement
Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak zatrzymać młodych na wsi? KE szykuje miliardy euro dla rolników

Temat odnowy pokoleniowej wsi zdominował nieformalne spotkanie unijnych ministrów rolnictwa, które odbyło się w Warszawie w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Uczestniczyli w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics