Kontrakty na zboża i oleiste odrabiają straty

Obawy o kondycję pszenicy ozimej w USA i duże zakupy ze strony importerów wsparły odbicie notowań tego zboża po obu stronach Atlantyku. Serie najbliższe unijnej i amerykańskiej pszenicy wzrosły w czwartek o ponad 3%, co pozwoliło odrobić 1/3 ostatniej przeceny.

Kontrakty na zboża i oleiste odrabiają straty
Kontrakty na zboża i oleiste odrabiają straty

Rosły w czwartek też kontrakty na kukurydzę nasiona oleiste i oleje roślinne. Nie byłoby to możliwe bez poprawy nastrojów na rynkach finansowych po panicznej wyprzedaży trwającej od piątku do minionego wtorku (26-29.11.2021). Niepewność związana z rozprzestrzenianiem się mutacji Omikron koronawirusa nadal istnieje. Nie wiadomo w jakim zakresie będą przed tą mutacją chroniły szczepionki, ale doniesienia o możliwym łagodniejszym przebiegu choroby złagodziły globalne obawy.

Silny spadek cen pszenicy zachęcił kupujących

Po poniedziałkowym zakupie 600 tys. ton przez Egipt, Arabia Saudyjska ogłosiła przetarg na 535 tys. ton pszenicy na przemiał. Tunezja chce kupić 100 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej, 100 tys. ton jęczmienia paszowego i 92 tys. ton pszenicy durum.

USA – Prywatni eksporterzy poinformowali w czwartek o sprzedaży 130 tys. ton soi do Chin i 164,1 tys. ton tych nasion do anonimowego nabywcy.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE