Kontrakty zbożowe w górę! Pszenica ponownie droższa od kukurydzy

Rosja postraszyła uczestników rynku, że w przypadku zbyt niskich cen wstrzyma eksport pszenicy, słonecznika i oleju słonecznikowego. Administracyjnych decyzji nie ma, ale interwencja werbalna spowodowała, że kontrakty giełdowe na pszenicę, kukurydzę i rzepak oddaliły się w górę od swoich długoterminowych minimów.

Krótkoterminowy wpływ na rynek działań Moskwy polega na stworzeniu niepewności, co skłania zarządzających funduszami spekulacyjnymi do wychodzenia z dużych krótkich pozycji, przy jednoczesnym zwróceniu nieco większej uwagi na problemy z uprawami pszenicy ozimej w USA.

Ceny zbóż: pszenica ponownie droższa od kukurydzy

W konsekwencji serie na starą pszenicę i kukurydzę podrożały do minionej środy o ponad 20 euro (10% od swoich długoterminowych minimów) i nieco mniej terminy dostaw nowych zbiorów. Wyceny obu zbóż (starych i nowych) zamknęły środową sesję w przedziale 256-266 eur/t, a pszenica ponownie była droższa od kukurydzy.

Kontrakt na rzepak ze zbiorów 2022 wybił w tym czasie w górę o blisko 50 euro (do 480 eur/t) ze swoich długoterminowych minimów.

Pomoc zbożowa 2023! KE zaakceptowała program pomocy!

Końcówka tygodnia (czwartek i piątek) przebiegały już pod znakiem realizacji zysków, gdy kontrakty dotarły do swoich poziomów oporów technicznych (wykres). Oba unijne zboża i rzepak oddały część dużego wybicia. Do spadków w Paryżu przyczyniło się również umocnienie euro w stosunku do dolara amerykańskiego.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: Euronext, CBoT

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics