Kontyngeny WTO dla produktów rolnych niezagrożone

Unia Europejska i Stany Zjednoczone zakończyły negocjacje dotyczące dostosowania unijnych kontyngentów Światowej Organizacji Handlu (WTO) dla produktów rolnych po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Gwarantuje to pewność i stabilność, jeśli chodzi o handel produktami rolnymi.

Umowa jest zwieńczeniem dwóch lat negocjacji w ramach WTO. Ma to na celu podział wspomnianych kontyngentów UE.  Część wielkości tych kontyngentów pozostaje w gestii UE-27. Część przypadnie Wielkiej Brytanii – w oparciu o ostatnie przepływy handlowe. Umowa obejmuje dziesiątki kontyngentów i obroty handlowe o wartości miliardów EUR. M.in. wołowiną, drobiem, ryżem, przetworami mlecznymi, owocami i warzywami oraz winami.

Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa, wyraził zadowolenie z osiągniętego porozumienia z jednym z największych partnerów handlowych.  Na podstawie tej umowy, zawartej w ramach WTO, dotychczasowe wielkości zostają zachowane, ale podzielono je między UE a Wielką Brytanię. Gwarantuje to pewność i stabilność, jeśli chodzi o handel produktami rolnymi. Osiągnięta umowa podkreśla znaczenie stosunków handlowych i gospodarczych. Jest to dobry sygnał obopólnego zaangażowania we współpracę zarówno dwustronną, jak i w ramach WTO.

UE prowadzi podobne negocjacje dotyczące podziału kontyngentów taryfowych z dwudziestoma jeden innymi partnerami. Mają oni prawo dostępu do tych kontyngentów. natomiast zakończyła już negocjacje z Argentyną, Australią, Norwegią, Pakistanem, Tajlandią, Indonezją i innymi państwami.

Po przyjęciu przez Komisję umowy między UE a USA zostanie ona przekazana do ratyfikacji Radzie i Parlamentowi Europejskiemu. Wtedy wejdzie w życie bez zbędnej zwłoki.

Źródło: PFHBiPM

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Stracił panowanie nad kierownicą i przewrócił traktor!

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do jakiego doszło w okolicach Rymanowa Zdroju. 64-latek został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku odniesionych obrażeń, mężczyzna zmarł. 27...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE