Advertisement

Krajowe ceny zbóż nadal rosną

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe 10 raportowanych zbóż wzrosły, a tylko w 1 przypadku spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 08-14.11.2021. Podwyżki cen dotyczyły też kukurydzy, która stanowiła blisko połowę zakupów. Praktycznie wszystkie zboża osiągają w ostatnich tygodniach swoje historyczne maksima.

Krajowe ceny zbóż nadal rosną
Krajowe ceny zbóż nadal rosną

Wyjątek stanowi kukurydza, która powyżej 1100 zł/t (średnio) kosztowała już w połowie września. Cena średnia kukurydzy suchej spadła do nieco powyżej 900 zł/t na początku października, ale w kolejnych tygodniach powoli rośnie, korzystając z trendu wzrostowego panującego na rynku pozostałych zbóż.

Cenę średnią krajową tony pszenicy konsumpcyjnej ustalono na 1195 zł/t, po wzroście  aż o 6,7% w skali tygodnia, a cena średnia pszenicy skupowanej na cele paszowe wyniosła 1159 zł/t (w obu przypadkach są to historyczne szczyty).

W ujęciu regionalnym najdrożej za pszenicę płacono w makroregionie południowym. Ziarno przeznaczone na cele paszowe wyceniono tam na średnio 1221 zł/t, a pszenicę konsumpcyjną na 1214 zł/t.

Warto zauważyć, że obecne poziomy cen pszenicy (konsumpcyjnej i paszowej) są w kraju o 41-44%, a kukurydzy o 31% wyższe niż rok temu.

W analizowanym tygodniu zboża konsumpcyjne stanowiły niespełna 1/3 zakupów.

Źródło: ewgt

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE