Krajowe ceny zbóż nadal rosną

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe 10 raportowanych zbóż wzrosły, a tylko w 1 przypadku spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 08-14.11.2021. Podwyżki cen dotyczyły też kukurydzy, która stanowiła blisko połowę zakupów. Praktycznie wszystkie zboża osiągają w ostatnich tygodniach swoje historyczne maksima.

Krajowe ceny zbóż nadal rosną
Krajowe ceny zbóż nadal rosną

Wyjątek stanowi kukurydza, która powyżej 1100 zł/t (średnio) kosztowała już w połowie września. Cena średnia kukurydzy suchej spadła do nieco powyżej 900 zł/t na początku października, ale w kolejnych tygodniach powoli rośnie, korzystając z trendu wzrostowego panującego na rynku pozostałych zbóż.

Cenę średnią krajową tony pszenicy konsumpcyjnej ustalono na 1195 zł/t, po wzroście  aż o 6,7% w skali tygodnia, a cena średnia pszenicy skupowanej na cele paszowe wyniosła 1159 zł/t (w obu przypadkach są to historyczne szczyty).

W ujęciu regionalnym najdrożej za pszenicę płacono w makroregionie południowym. Ziarno przeznaczone na cele paszowe wyceniono tam na średnio 1221 zł/t, a pszenicę konsumpcyjną na 1214 zł/t.

Warto zauważyć, że obecne poziomy cen pszenicy (konsumpcyjnej i paszowej) są w kraju o 41-44%, a kukurydzy o 31% wyższe niż rok temu.

W analizowanym tygodniu zboża konsumpcyjne stanowiły niespełna 1/3 zakupów.

Źródło: ewgt

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

dwanaście + trzy =

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,894ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

MRiRW prowadzi prace nad wymaganiami dotyczącymi wykształcenia rolniczego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi prace dotyczące wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych lub umiejętności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym, w...
Advertisement

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE