KRIR: nie obciążać dodatkowymi opłatami rolników

W związku z napływającymi do Biura Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych informacjami z wojewódzkich izb rolniczych w sprawie pobierania przez urzędy gminy w roku bieżącym opłat skarbowych w wysokości 5 zł za potwierdzenie zgodności z oryginałem kserokopii faktur na zakup paliwa, dołączonych do wniosku za zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, zarząd KRIR wystąpił z pismem do ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego z zapytaniem, czy rozpoczęte w tym roku pobieranie tych opłat skarbowych, oznacza uzupełnienie budżetów samorządowych kosztem rolników – poinformował Wojciech Petera, rzecznik prasowy zarządu KRIR.

Wątpliwości budzi pobieranie powyższych opłat od 2012 roku, pomimo iż przepisy ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 roku obowiązują od1 stycznia 2007 roku.

– Mając na uwadze zapisy zawarte w ustawie o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. 225, poz. 1635) w art. 1 ust. 1. pkt 1 lit. A, opłacie skarbowej podlega dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego. Zgodnie z przepisami części II załącznika do ww. ustawy, jako zaświadczenie traktuje się m.in.: poświadczenia zgodności kopii dokonywane przez organy administracji samorządowej. Pragnę jednak zaznaczyć, że do roku bieżącego opłaty skarbowe za poświadczenie zgodności kopii faktur VAT dołączonych do wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. Nr 52, poz. 379), nie były pobierane przez urzędników od zainteresowanych osób, a traktowano je jako dokumenty wewnętrzne urzędów gminnych
– mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Od chwili wejścia w życie ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r., stosowanie przepisów odnośnie pobierania tej opłaty, rozpoczęto dopiero w roku bieżącym. Informacje o pobieraniu opłaty skarbowej w wysokości 5 zł za poświadczenie zgodności z oryginałem kopii faktury VAT załączonych do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w roku 2012, zostały przekazane wojewódzkim izbom rolniczym przez Urzędy Gmin.

Dlatego mając na względzie dobro i sytuację polski rolników KRIR wnioskuje do Ministra Finansów o udzielenie wyczerpującego wyjaśnienia w tej sprawie oraz takiej interpretacji przepisów o opłacie skarbowej , aby nie obciążać dodatkowymi opłatami rolników.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics