Kupić czy wynająć maszyny rolnicze?

Maszyny rolnicze są niezbędne w każdym gospodarstwie rolnym, a im jest ono większe, tym więcej potrzebuje wyposażenia. Inwestowanie w drogie urządzenia nie zawsze jest możliwe lub opłacalne. Alternatywę stanowi wynajem maszyn rolniczych.

Zakup maszyny rolniczej przeważnie zawsze jest dużym problemem. Przede wszystkim dlatego, że to są urządzenia drogie, których zakup wymaga sporych nakładów finansowych. Z drugiej strony bogaty wybór sprzętu na rynku sprawia, że dokonanie odpowiedniego wyboru jest jeszcze trudniejsze. Patrząc jeszcze z innej perspektywy: jak wybrać, skoro do sprawnej organizacji produkcji przydałby się i siewnik, i kosiarka, i rozsiewacz nawozów i… jeszcze kilka innych urządzeń, a każde z nich generuje poważne koszty.

Zainteresowanie kupnem nowych maszyn spada

Zgodnie z szacunkami ekspertów, koszty zakupu, utrzymania i eksploatacji maszyn w polskich gospodarstwach rolnych stanowią od 40% do 60%, a nawet 80% wszystkich kosztów produkcji roślinnej. Jednocześnie w krajach zachodnich udział ten nie przekracza 40%. Różnica ta wynika m.in. z przeinwestowania polskich gospodarstw rolnych w sprzęt nabyty dzięki programom pomocowym oraz jego nieefektywne wykorzystanie – zwłaszcza w przypadku małych i średnich gospodarstw. W efekcie, wielu rolników nie jest w stanie w pełni wykorzystać potencjału nabytego sprzętu – maszyny dostępne w małych i średnich gospodarstwach rolnych są uruchamiane zbyt rzadko. W związku z tym, zamiast stanowić kosztowną, ale opłacalną inwestycję, w perspektywie długofalowej przynoszą swoim właścicielom straty.

Obecnie od 2014 roku zainteresowanie kupnem nowych maszyn rolniczych spada, co najprawdopodobniej wynika ze zmniejszonych  potrzeb po stronie rolników – ci, którzy zainwestowali już korzystają z innowacji, a producenci rolni, których nie stać na zakup maszyn rolniczych wykorzystują alternatywne sposoby pozyskiwania urządzeń do mechanizacji rolnictwa np. wynajem maszyn rolniczych, z maszyn pochodzących z rynku wtórnego. Wśród czynników kształtujących popyt na maszyny rolnicze można wymienić zmiany w technologiach produkcji, relacje cen produktów rolnych i koniunkturę w rolnictwie, a także postępującą specjalizację i koncentrację produkcji w gospodarstwach rolnych nastawionych na rozwój.

Maszyny coraz częściej wynajmowane

W Polsce maszyny rolnicze są coraz częściej wynajmowane. Głównym powodem takiego zachowania jest przede wszystkim fakt, że wynajem maszyn jest po prostu tańszy niż zakup drogiej nowej maszyny, którą w dodatku trzeba utrzymać, a przy zaciągnięciu kredytu być zadłużonym na kilka lat.  Maszyny rolnicze wynajmują przede wszystkim gospodarstwa, które korzystają z nich sezonowo (częściej z produkcją roślinną). Poza tym nawet najlepszym może się zdarzyć, że np. w samym środku żniw kombajn odmówi posłuszeństwa. Serwisowanie maszyny może potrwać dłużej, a nikt w tak gorącym okresie nie może pozwolić sobie na przestój w pracy. Wynajem maszyn jest opcją ciekawą, choć jeszcze mało popularną i nie we wszystkich gospodarstwach godną polecenia.

Plusy wynajęcia maszyn

Na przykład gospodarstwo mleczne 30 ha, w którym 120 KM ciągnik jest potrzebny do pracy z beczkowozem, z rozrzutnikiem obornika, z pługiem, z prasą zwijającą itp., wykorzystuje ciągnik często i musi on być „na zwołanie” – tutaj wynajem raczej nie będzie miał zastosowania Wynajem sprzętu rolniczego posiada wiele zalet. Jedną z nich jest niemal natychmiastowy czas realizacji. Maszyny możemy wypożyczyć niemal od ręki, co stanowi duże ułatwienie w przypadku, gdy zależy nam na oszczędności czasu. Dodatkowym atutem wynajmu jest fakt, że nie musimy dysponować dużym wkładem własnym. Zakup nowego sprzętu może kosztować bardzo dużo pieniędzy, natomiast za wypożyczenie na kilka dni zapłacimy raczej niewielki odsetek ceny zakupu nowego sprzętu.

Mniejsza awaryjność sprzętu

Kolejną istotną zaletą korzystania z usług wynajmu maszyn jest mniejsza awaryjność sprzętu. Firmy cyklicznie wymieniają swoje wyposażenie i dbają o zabezpieczenie jego stanu technicznego. Niekorzystna natomiast sytuacja wynikająca z wynajmu może wystąpić, jeśli maszyna ma stosunkowo niewielką wartość, a wynajmujący potrzebuje jej na dłuższy okres czasu. W tym przypadku koszty wypożyczenia mogą dorównać cenie zakupu maszyny. Najczęściej wypożyczane są ciągniki, kombajny, prasy, sieczkarnie, ładowarki. Często firmy świadczące usługi wynajmu maszyn prowadzą również serwis maszyn, ponieważ wtedy nawet te duże gospodarstwa, które zazwyczaj posiadają własny sprzęt mogą być zainteresowane ich usługami.

Odpowiedni wybór ciągnika do gospodarstwa rodzinnego

Zasady wynajmu są dosyć proste i opierają się zawsze na zawarciu odpowiedniej umowy. Rozliczenia natomiast dokonywane są na podstawie czasu pracy, jaki wskazuje licznik maszyny lub specjalnej adnotacji w umowie, określającej taki czas. Ceny wynajmu maszyn rolniczych zależą przede wszystkim od wartości samego sprzętu oraz dilera, do którego się zwróciliśmy. Należy dodać, że firmy specjalizujące się w wynajmie oferują w większości nowe maszyny rolnicze o wysokiej wydajności. Wydaje się, że raczej  nie ma jednoznacznej kalkulacji wskazującej na to, które rozwiązanie będzie bardziej optymalne: kupić czy wynająć?

Zofia Dymińska
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE