Wybierajmy KOD 590 – wspierajmy polskich producentów

Kody kreskowe widoczne są prawie na każdym opakowaniu produktów dostępnych w sklepach. Powstały w celu identyfikacji produktu i możliwości pobrania informacji o nim, głównie ceny.

Bardziej interesujący jest inny aspekt związany z kodami, a konkretnie ich prefiksy. Otóż kody kreskowe zostały stworzone z pewnymi standardami, takimi jak długość i znaczenie określonych cyfr. Prefiks, czyli dwie, bądź trzy pierwsze cyfry umożliwiają identyfikację kraju producenta (właściciela) produktu.

Kody kreskowe zaczynające się od 590 oznaczają Polskę. Kupując produkt z takim kodem myślimy, że powstał w Polsce, w polskiej firmie. Niestety, nie zawsze tak jest. Jeżeli spółka zagraniczna założy w Polsce „spółkę córkę z o.o.”, to może używać oznaczenia 590. Produkty mogą być w 100% wytworzone za granicą, a zysk z nich osiągnięty zostanie przetransferowany do kraju pochodzenia firmy. Sam podatek od zysku również w większości będzie zapłacony poza naszym krajem. Duże firmy stosują tzw. optymalizację podatkową, która ma na celu płacenie ich tam, gdzie są najniższe. Aby uniknąć kupowania produktów zagranicznych, należy sprawdzić producenta. Jeśli spółka ma w nazwie dopisek  „POLSKA”, to można być pewnym, że jest to „spółka córka” zagranicznego giganta.

Kod 590 mówi nam, że Polska jest krajem rejestracji. Każdy inny kod oznacza zagranicę np.: Anglia 50, Portugalia 560, Francja od 30 do 37, Turcja 869.

Zatem pamiętajmy, aby wybierać produkty z kodem 590, jednocześnie sprawdzając producenta i napis „made in Poland” lub  „wyprodukowano w Polsce” na opakowaniu. To da nam pewność, że produkt jest polski.

Prześlij nam swój wybór – nagrody dla aktywnych uczestników Konkursu AgroWybór 2020

Wspierajmy polskich producentów!

Małgorzata Grabczyńska
KPODR w Minikowie

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + 14 =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE