Mazowieckie: Rozpoczęło się doustne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

W dniach od 15 do 26 marca 2021 r. w części powiatu otwockiego, mińskiego oraz m.st. Warszawy (dzielnice Wawer i Wesoła) zostanie przeprowadzona akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie.

Mazowieckie: Rozpoczęło się doustne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie
Mazowieckie: Rozpoczęło się doustne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

Akcja szczepień ma związek z przypadkami wścieklizny w gminach Wiązowna i Kołbiel

Akcję przeprowadzi się w sposób polegający na ręcznym wyłożeniu przynęty zawierającej szczepionkę doustną przeciwko wściekliźnie dla lisów wolno żyjących. Akcja szczepień lisów ma związek z wystąpieniem przypadków wścieklizny w gminach Wiązowna i Kołbiel w powiecie otwockim w styczniu i lutym 2021 r. Przynęty będą wykładane na obszarach leśnych, polach, łąkach, z pominięciem zbiorników wodnych i terenów zabudowanych.

Nie wolno dotykać zielono-brązowego krążka o rybim zapachu

Przynętato zielono-brązowy krążek o intensywnym rybnym zapachu, a w jej wnętrzu jest plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę. Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka spowoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką.

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. Psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku kontaktu zwierząt domowych czy gospodarskich z przynętą, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Wścieklizna zwierząt na terenie województwa mazowieckiego

W razie kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów muszą zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.

Źródło: GIW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

osiemnaście + 11 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Pomoc dla producentów trzody chlewnej

Pomoc wynosi 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Będzie wypłacana wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch). – To...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE