Miliardy euro płyną ze wsi

O tym, jak ważną rolę w unijnej gospodarce wiejskiej odgrywają rolnicy i spółdzielnie rolnicze, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.


Według Pekka Pesonena, Sekretarza Generalnego Komitetów Copa-Cogeca, unijne rolnictwo i sektor rolno-spożywczy generują obroty w wysokości około 1270 miliardów euro i dają zatrudnienie ponad 40 milionom osobom na terenach wiejskich.

Oprócz produkcji unijni rolnicy prowadzą programy ochrony środowiska i zrównoważonej gospodarki ziemią na terenach o trudnych warunkach gospodarowania obejmujących ponad 38 milionów hektarów.

– Przyczynia się to nie tylko do atrakcyjności terenów wiejskich dla 150 milionów ludzi, którzy tam żyją, ale przynosi dochody z turystyki. Trzy czwarte wszystkich miejsc noclegowych w UE znajduje się na terenach wiejskich – powiedział podczas spotkania z węgierską prezydencją Pekka Pesonen.

Dlatego tak ważna jest silna Wspólna Polityka Rolna i finansowa polityka rozwoju obszarów wiejskich.

Komisja Europejska już kilka miesięcy temu przedstawiła swoją propozycję w zakresie reformy WPR, ale próżno w niej szukać konkretów, zwłaszcza w sprawie odejścia od płatności historycznych. W komunikacie komisarza UE ds. rolnictwa Daciana Ciolosa możemy jednie przeczytać, że przyszły system Wspólnej Polityki Rolnej nie może się na nich opierać. Nie ma natomiast słowa o zrównaniu dopłat, o co zabiega polskie ministerstwo rolnictwa.

Wiadomym jest, że kraje takie, jak Francja, Niemcy czy Włochy stanowczo odrzucają postulat wyrównania dopłat na terenie całej UE.

– Propozycje wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników we wszystkich państwach UE w ramach reformy WPR są nie do przyjęcia nie tylko dla Francji, ale także dla Niemiec, Hiszpanii czy Włoch – powiedział w styczniu 2011 roku francuski minister rolnictwa Bruno Le Maire.

Z kolei Pekka Pesonen jest zdania, że nie powinno być dużych zmian w polityce rozwoju obszarów wiejskich w przyszłej WPR. Według niego należy utrzymać płatności na terenach o trudnych warunkach gospodarowania (LFA) w drugim filarze WPR. Ponadto, nowe kryteria wyznaczania LFA powinny być odpowiednie, rozsądne oraz zawierać odpowiedni poziom subsydiarności dla państw członkowskich.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here