Minister Buda podpisał zakaz przywozu produktów rolnych. Co na to Ukraina?

W sobotę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na Twitterze poinformował, że podpisał rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Według rozporządzenie do 30 czerwca br. zakazuje się  przywozu z Ukrainy m.in. zboża, jaj i cukru.

Minister Buda podpisał zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy! Co na to Ukraina? Fot Twitter Waldemar Buda

 

Jakich produktów dotyczy zakaz?

Minister Buda opublikował skan rozporządzenia. Wynika z niego, że zakaz przywożenia z Ukrainy do Polski produktów rolnych obejmuje: zboża, cukier, susz paszowy, nasiona, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, produkty z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowinę i cielęcinę, mleko i przetwory mleczne, wieprzowinę, baraninę i kozinę, jaja, mięso drobiowe, alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, produkty pszczele oraz pozostałe produkty.

Rozporządzenie powstało w porozumieniu z Ministrem Finansów i Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i weszło w życie w dniu ogłoszenia.

Robert Telus dziękuje Morawieckiemu za zakaz, tymczasem zboże ciągle wjeżdża do Polski

Co na to Ukraina?

Ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski nie rozumie takiej decyzji zwłaszcza, że jak twierdzi, rozmawiał kilka dni temu z Robertem Telusem i ustalili, że kilka rodzajów zboża będzie mogło przemieszczać się przez Polskę tylko tranzytem.

Mykoła Solski: Ukraiński rolnik jest w najtrudniejszej sytuacji

„Rozumiemy tę ostrą konkurencję, która była konsekwencją zablokowania ukraińskich portów. Ale jest oczywiste – dla całego świata i dla każdej osoby na tym świecie – że ukraiński rolnik jest w najtrudniejszej sytuacji. I prosimy stronę polską o wzięcie tego pod uwagę” – wyjaśnił ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski, cytowany przez ukraińską agencję informacyjną Ukrinform.

AM/Redakcja AgroNews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

xFarm Technologies stawia na rolnictwo zrównoważone

Nowym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności została firma xFarm Technologies działająca w sektorze cyfryzacji agrobiznesu, która dostarcza rozwiązania wspierające rolników w optymalizacji zasobów, oszczędzaniu czasu i pieniędzy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics