Minister Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Komitetu ds. Rolnictwa OECD

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel w dniach 7-8 kwietnia uczestniczył w paryskim posiedzeniu ministrów rolnictwa krajów OECD – podał resort rolnictwa. Celem spotkania było wypracowanie lepszej polityki dla osiągania produktywnego i zrównoważonego globalnego systemu produkcji żywności.

 

\"rolnictwo,
 

W spotkaniu poza ministrami brali także udział wysocy urzędnicy reprezentujący resorty rolnictwa krajów członkowskich OECD, kluczowych gospodarek wschodzących, wybranych krajów rozwijających się oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i  organizacji międzynarodowych, aktywnych w dziedzinie zagadnień rolnictwa i wyżywienia. Spotkaniu przewodniczyli ministrowie rolnictwa USA i Francji.

Posiedzenia Komitetu na szczeblu ministerialnym odbywają się co 5-6 lat i poświęcone są najbardziej aktualnym problemom rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Tegoroczne obrady plenarne wzbogacone były o nieformalne dyskusje ministrów w pięciu grupach dyskusyjnych.

W sesji I na temat nowego paradygmatu polityki w dziedzinie rolnictwa i żywności minister Jurgiel dyskutował z ministrami Niemiec, USA, Argentyny, Wietnamu, Chile, Grecji, Węgier, Luksemburga oraz UNDP i IFAD. W sesji II poświęconej wspólnym celom i konkretnym działaniom im odpowiadającym polski minister rolnictwa spotykał się z przedstawicielami wysokiego szczebla RPA, Japonii, Kanady, Brazylii, Wietnamu, Słowenii, Rumunii, Portugalii, FAO i UNDP. 

Czytaj także:
Jurgiel zapowiada powołanie rady ds. hodowli koni

Spotkanie Komitetu zakończyło się przyjęciem deklaracji dotyczącej lepszej polityki w celu uzyskania produktywnego i zrównoważonego światowego systemu produkcji żywności. Wnioski z dyskusji i dokumenty sesyjne stanowić będą jednocześnie punkt wyjścia dla prac Komitetu ds. Rolnictwa OECD na kolejne lata.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here