Advertisement

Minister rolnictwa zachęca młodych do pracy w rolnictwie

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, odwiedził Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu w powiecie zawierciańskim. Minister spotkał się z uczniami oraz zapoznał się z warunkami nauki. W bezpośrednich rozmowach z ministrem uczniowie podkreślali chęć pozostania na wsi i pracy w zawodzie rolnika.

Minister rolnictwa zachęca młodych do pracy w rolnictwie
Minister rolnictwa zachęca młodych do pracy w rolnictwie

Szkoła dysponuje 45 ha gospodarstwem z gruntami klasy I-VI. Uprawia na nich żyto ozime, żyto hybrydowe, owies, pszenicę ozimą, pszenżyto ozime, łubin, rzepak, rzepak hybrydowy, jęczmień jary oraz ziemniaki. Szkoła posiada halę sportową, halę maszyn i pracownię gastronomiczną. Młodzież zdobywa tu wiedzę w zakresie, mechanizacji rolnictwa, agrotroniki, weterynarii, żywienia i usług gastronomicznych oraz agrobiznesu.

Minister zachęca młodzież do rozwijania gospodarstw rolnych

Szef resortu rolnictwa zachęcał młodzież do prowadzenia i rozwijania gospodarstw rolnych. Zwracał uwagę na wiele zachęt kierowanych do młodych rolników.

– Jestem przekonany, że możliwości jakie daje Polski Ład, a w ramach niego ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych sprawią, że wieś będzie dla młodych ludzi nowoczesnym, bezpiecznym domem, miejscem w którym będą chcieli zakładać rodziny, zostawać rolnikami i będą z tego dumni – powiedział minister Grzegorz Puda.

W siedzibie szkoły odbyło się również spotkanie z rolnikami. Szef resortu rolnictwa przedstawił najważniejsze założenia z przygotowanego przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego programu odbudowy gospodarki po pandemii – Polskiego Ładu.

Dokapitalizowanie polskiego rolnictwa

– Przygotowaliśmy szereg rozwiązań, najważniejsze z nich to na pewno dokapitalizowanie polskiego rolnictwa. Liczę na to, że środki, które otrzymają rolnicy zostaną przeznaczone przede wszystkim na odtworzenie polskiego przetwórstwa i polskiego rynku. Polscy rolnicy produkują duże ilości towarów, lecz wiele z nich się marnuje, ponieważ na rynku dominują markety zagraniczne – stwierdził minister.

Minister Grzegorz Puda zwrócił uwagę na skracanie łańcuchów sprzedaży i łańcuchów dostaw, co powinno przyczynić się do odbudowy lokalnych rynków.

Naszym priorytetem jest odbudowanie zniszczonego w latach 90-tych lokalnego przetwórstwa oraz rozszerzenie możliwości sprzedaży produktów z gospodarstwa w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego na cały kraj – poinformował minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na znaczenie przygotowywanej ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, która wzmocni gospodarstwa.

Rolnik aktywny zawodowy – czyli jaki?

Polski ład szansą dla rolnictwa

– Celem ustawy jest przygotowanie pakietu systemowych zmian, przywracających pełną godność ekonomicznego i społecznego funkcjonowania polskich rolników. Ustanowienie przepisów wspierających rozwój i utrzymanie rodzinnych gospodarstw rolnych, tak aby zapewnić im możliwość bezpiecznego funkcjonowania na rynku żywnościowym – dodał minister.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że Polski Ład pozwoli na przyspieszenie wyrównywania różnic w warunkach życia na wsi w stosunku do miast.

Szef resortu rolnictwa odwiedził również gospodarstwo rodzinne państwa Marty i Dariusza Wójcików, specjalizujące się w produkcji mleka.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Fala podwyżek cen żywności dopiero nadejdzie

Bardzo interesujący wywiad Marcina Łojewskiego, członka zarządu Kaufland Polska, dla Business Insider Polska na temat cen żywności. - Fala podwyżek cen żywności dopiero nadejdzie. Choć...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,944ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE