Minister rolnictwa zachęca młodych do pracy w rolnictwie

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, odwiedził Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu w powiecie zawierciańskim. Minister spotkał się z uczniami oraz zapoznał się z warunkami nauki. W bezpośrednich rozmowach z ministrem uczniowie podkreślali chęć pozostania na wsi i pracy w zawodzie rolnika.

Minister rolnictwa zachęca młodych do pracy w rolnictwie
Minister rolnictwa zachęca młodych do pracy w rolnictwie

Szkoła dysponuje 45 ha gospodarstwem z gruntami klasy I-VI. Uprawia na nich żyto ozime, żyto hybrydowe, owies, pszenicę ozimą, pszenżyto ozime, łubin, rzepak, rzepak hybrydowy, jęczmień jary oraz ziemniaki. Szkoła posiada halę sportową, halę maszyn i pracownię gastronomiczną. Młodzież zdobywa tu wiedzę w zakresie, mechanizacji rolnictwa, agrotroniki, weterynarii, żywienia i usług gastronomicznych oraz agrobiznesu.

Minister zachęca młodzież do rozwijania gospodarstw rolnych

Szef resortu rolnictwa zachęcał młodzież do prowadzenia i rozwijania gospodarstw rolnych. Zwracał uwagę na wiele zachęt kierowanych do młodych rolników.

– Jestem przekonany, że możliwości jakie daje Polski Ład, a w ramach niego ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych sprawią, że wieś będzie dla młodych ludzi nowoczesnym, bezpiecznym domem, miejscem w którym będą chcieli zakładać rodziny, zostawać rolnikami i będą z tego dumni – powiedział minister Grzegorz Puda.

W siedzibie szkoły odbyło się również spotkanie z rolnikami. Szef resortu rolnictwa przedstawił najważniejsze założenia z przygotowanego przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego programu odbudowy gospodarki po pandemii – Polskiego Ładu.

Dokapitalizowanie polskiego rolnictwa

– Przygotowaliśmy szereg rozwiązań, najważniejsze z nich to na pewno dokapitalizowanie polskiego rolnictwa. Liczę na to, że środki, które otrzymają rolnicy zostaną przeznaczone przede wszystkim na odtworzenie polskiego przetwórstwa i polskiego rynku. Polscy rolnicy produkują duże ilości towarów, lecz wiele z nich się marnuje, ponieważ na rynku dominują markety zagraniczne – stwierdził minister.

Minister Grzegorz Puda zwrócił uwagę na skracanie łańcuchów sprzedaży i łańcuchów dostaw, co powinno przyczynić się do odbudowy lokalnych rynków.

Naszym priorytetem jest odbudowanie zniszczonego w latach 90-tych lokalnego przetwórstwa oraz rozszerzenie możliwości sprzedaży produktów z gospodarstwa w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego na cały kraj – poinformował minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na znaczenie przygotowywanej ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, która wzmocni gospodarstwa.

Rolnik aktywny zawodowy – czyli jaki?

Polski ład szansą dla rolnictwa

– Celem ustawy jest przygotowanie pakietu systemowych zmian, przywracających pełną godność ekonomicznego i społecznego funkcjonowania polskich rolników. Ustanowienie przepisów wspierających rozwój i utrzymanie rodzinnych gospodarstw rolnych, tak aby zapewnić im możliwość bezpiecznego funkcjonowania na rynku żywnościowym – dodał minister.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że Polski Ład pozwoli na przyspieszenie wyrównywania różnic w warunkach życia na wsi w stosunku do miast.

Szef resortu rolnictwa odwiedził również gospodarstwo rodzinne państwa Marty i Dariusza Wójcików, specjalizujące się w produkcji mleka.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 − five =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,161ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Komunikat fitosanitarny PROCAM

Doradcy PROCAM przygotowali kolejny komunikat fitosanitarny. Wynika z niego, że na obszarze całego kraju występuje średnie porażenie roślin uprawnych przez patogeny, jak i średnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE