Mleko nadal tanieje. Największy spadek odnotowano w Irlandii

Kolejny miesiąc przyniósł spadki cen mleka w Polsce. Jak informuje GUS, w kwietniu producenci za hektolitr tego surowca w skupie otrzymywali średnio 102,35 zł. To o 3,3 proc. mniej niż przed miesiącem i o 12,1 proc. niż przed rokiem.

 

\"rolnictwo,

 

Podobna sytuacja jest też w wielu unijnych krajach. Niższe ceny przetworów mlecznych oraz ograniczony popyt na artykuły mleczarskie w skali światowej przyczyniają się do zniżkowej tendencji przeciętnych cen skupu mleka oferowanych przez największe unijne firmy mleczarskie.

Nie bez znaczenia jest także mniejszy popyt ze strony rynków azjatyckich, głównie Chin oraz rosyjskie embargo. Znajdują one odzwierciedlenie w zniżkach cen skupu mleka.

– Na podstawie wyników analizy cen zgłoszonych przez 16 największych mleczarskich przedsiębiorstw unijnych, obliczono, że średnia cena skupu mleka w UE wynosiła w trzecim miesiącu bieżącego roku 27,47 EUR/100 kg. Marcowe ceny skupu utrzymywały się na poziomie o 13,5 proc. niższym niż w analogicznym okresie 2015 roku i były o 4 proc. niższe niż w lutym 2016 r. – czytamy w komunikacie FAMMU/FAPA.

Najlepiej za mleko płacili Włosi. Rolnicy sprzedający mleko do mleczarni Granarolo, podobnie jak miesiąc wcześniej otrzymywali za surowiec 38,29 EUR/100 kg. Na drugim miejscu pod względem wysokości stawki płaconej za surowe mleko znalazł się francuski Danone, gdzie za 100 kg surowca płacono 31,55 EUR/100 kg. Autorem największej miesięcznej zniżki ceny skupu spośród obserwowanych przedsiębiorstw jest irlandzka Glanbia. Zaobserwowano tam 17,7 proc. spadek ceny skupu w ciągu miesiąca z 26,74 EUR/100 kg w lutym do 22,01 EUR/100 kg w marcu. Nieco mniej dynamiczny spadek w skali miesięcznej odnotowano w brytyjskim Dairygold (wcześniej First Milk; -15,4 proc. do 23,55 EUR/100 kg). Spośród wszystkich unijnych przedsiębiorstwach sektora mleczarskiego objętych badaniem tylko jedna mleczarnia podniosła w marcu cenę skupu mleka: duńska Arla Foods (+0,1 proc. do 27,7 EUR/100 kg).

We wszystkich 16 największych mleczarniach UE objętych badaniem ceny skupu mleka były w marcu na poziomie niższym niż w analogicznym okresie 2015 roku

Tak więc na poprawę cen skupu przyjdzie jeszcze poczekać. Eksperci przewidują, że trwały wzrost nastąpi dopiero pod koniec tego roku.

– Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym stopniowa poprawa sytuacji popytowo-podażowej na światowym rynku mleka będzie oddziaływać w kierunku trwałego wzrostu cen mleka i produktów mlecznych w IV kwartale tego roku – oceniają analitycy Banku Credit Agricole.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Źródło: FAMMU/FAPA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics