Będą zmiany w zasadach redukcji dopłat dla dużych gospodarstw

Resort rolnictwa zgodził się z uwagami Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zasady redukcji 100 proc. dopłat przekraczających 150 tys. euro i zapowiada zmianę przepisów.

 

\"rolnictwo,

 

RPO skierował kilka wystąpień generalnych do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie mechanizmu sposobu dzielenia dopłat rolnych. Chodzi  o zasadę mówiącą, że gospodarstwa duże, które otrzymały już z Unii 150 tys. euro dopłat, więcej ich nie dostaną.

Jak wyjaśnia RPO, przy wprowadzeniu tak znacznej redukcji dopłat polskiemu ustawodawcy chodziło o wspieranie średnich gospodarstw, bo to one zwłaszcza wymagają wsparcia przy modernizacji.

Do Rzecznika wpłynęło jednak wiele skarg spółdzielni rolniczych, które na tak ukształtowanym mechanizmie tracą – mają one co prawda dużą powierzchnię, ale jednocześnie zrzeszają wielu rolników.
Dlatego RPO zwrócił się do ministra rolnictwa w sprawie nierównego traktowania podmiotów objętych redukcją.

W odpowiedzi Krzysztof Jurgiel poinformował, że rozwiązaniem lepiej odpowiadającym polskim uwarunkowaniom byłoby inny mechanizm: odliczanie od podstawy redukcji kosztów zatrudnienia. To  złagodziłoby efekty redukcji w stosunku do podmiotów działających w sposób kolektywny, a więc przede wszystkim spółdzielni rolniczych.

Minister poinformował unijnego Komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich o zamiarze wprowadzenia zasady odliczania kosztów zatrudnienia od podstawy redukcji do krajowego porządku prawnego.

Re3dakcja AgroNews, fot. flickr.com/USDA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Hodowcy świń pod kreską: Duże przeceny na rynku wieprzowiny

Polscy producenci tuczników nie mają powodów do radości. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni doszło do dużej przeceny żywca wieprzowego. Cena krajowych tuczników w kasie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj

Social Media

13,341FaniLubię
7,108ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics