Mustang Forte 195 SE. Lepsza ochrona nie kosztuje wcale więcej!

Jesień 2016 roku po raz kolejny zaskoczyła nas swoją nieprzewidywalnością. Najpierw susza, z której wynikło celowe opóźnienie siewów zbóż ozimych, po to, aby „złapać” odrobinę tak potrzebnej do kiełkowania nasion wilgoci, potem październik, w którym właściwie bez przerwy padało (w niektórych regionach kraju sumarycznie nawet ponad 100 mm), a od początku listopada borykaliśmy się z przygruntowymi przymrozkami.

Jeżeli udało się zasiać zboża ozime i wejść z zabiegiem herbicydowym, to z uwagi na ich powolny rozwój jesienią i dalszą niepewność dotyczącą przezimowania, wybierali Państwo zazwyczaj rozwiązania niekompletne, których zadaniem było przede wszystkim poskromienie miotły zbożowej i przy okazji kilku chwastów dwuliściennych. Jednak aby uzyskać pełnię ochrony herbicydowej i tak z założenia planowany jest wiosenny zabieg korekcyjny. Tu pojawia się podstawowe pytanie: na który preparat postawić? Gama dostępnych produktów jest bogata, więc warto ustalić sobie kilka kryteriów, którymi posłużymy się, aby dokonać najlepszego wyboru.

Dawka

Dobierając preparat do zabiegu poprawkowego (w przypadku słabych efektów aplikacji jesiennej) lub też decydując się na kolejny, planowy zabieg wiosenny (w technologii dwóch aplikacji rozłożonych w czasie), warto zwrócić uwagę na komfort i wybrać taki preparat, którego dawka jest niska i łatwa do odmierzenia. Mustang Forte 195 SE w odniesieniu do innych herbicydów świetnie spełnia to zadanie. Jego dawka to zaledwie 0,8 l/ha w sytuacji zabiegu wiosennego po uprzednio wykonanej aplikacji jesiennej. Możliwość obniżenia dawki podstawowej (1 l/ha w przypadku braku zabiegu jesiennego) aż o 20% (dawka 0,8 l/ha w sytuacji wiosennej aplikacji po wykonanym zabiegu jesiennym) została z sukcesem przebadana w doświadczeniach polowych, jak również sprawdziła się na polach produkcyjnych. Jeżeli jesienią nie użyto żadnego herbicydu i cała ochrona zbóż ozimych przeciwko roślinom niepożądanym została przesunięta na wiosnę, wówczas w celu zwalczenia chwastów dwuliściennych należy zastosować pełną dawkę produktu Mustang Forte 195 SE: 1 l/ha.

Przypadek 1: jesienią wykonano zabieg herbicydowy, pole wymaga korekty na chwasty dwuliścienne
Rozwiązanie: Mustang Forte 195 SE wiosną, dawka 0,8 l/ha do fazy 2. kolanka zbóż ozimych (BBCH 32)

Przypadek 2: jesienią nie wykonano żadnego zabiegu chwastobójczego, ochrona herbicydowa odbywa się tylko wiosną

Rozwiązanie: Mustang Forte 195 SE wiosną, dawka 1 l/ha do fazy 2. kolanka zbóż ozimych (BBCH 32), także w mieszaninach z herbicydami zwalczającymi miotłę zbożową.

\"\"


Cena

Koszt to jeden z najważniejszych aspektów decydujących o wyborze danego rozwiązania. Analizując konkretną propozycję, powinniśmy skupić się na koszcie zabiegu na hektar, a nie tylko na cenie np. za 1 l, ponieważ często zdarza się, że herbicyd, którego cena za 1 l jest stosunkowo niska, wydaje się być tylko pozornie interesujący. Po przeliczeniu dawki i kwoty zabiegu okazuje się, że preparat, który wydawał się tani – wcale takim nie jest, ponieważ stawka za ochronę jednego hektara jest wyższa niż aplikacja herbicydowa przy użyciu najlepszych produktów. Doskonałym przykładem jest herbicyd Mustang Forte 195 SE. Koszt ochrony tym preparatem jest często niższy niż zabieg innymi popularnymi rozwiązaniami. Jeśli nawet jakaś alternatywa jest porównywalna cenowo, to nie jest ona zazwyczaj w stanie spełnić pozostałych kryteriów, które rozpatrujemy w tym artykule, np. ma ograniczenia związane z maksymalnym terminem aplikacji czy posiada zdecydowanie wyższe wymagania temperaturowe. Jeżeli weźmiemy pod uwagę możliwość uzyskania dodatkowych korzyści dzięki atrakcyjnemu programowi promocyjnemu „D-Koder” (więcej szczegółów na stronie: www.dowagro.pl), wybór Mustanga Forte 195 SE jako preparatu korekcyjnego staje się oczywisty!

Spektrum


Podczas wiosennej korekty zwalczamy zazwyczaj następujące gatunki roślin niepożądanych: przytulia czepna, chaber bławatek, chwasty rumianowate, mak polny czy samosiewy rzepaku. W zależności od sytuacji występującej na polu, popularnymi produktami stosowanymi „na poprawki” wiosną są preparaty zawierające pojedyncze substancje aktywne (i charakteryzujące się wąskim zakresem zwalczanych chwastów) lub ich mieszaniny (często przysparzające problemów, np. z właściwym doborem dawek herbicydów dopasowanych do aktualnego zachwaszczenia).

Wyjątkowym narzędziem rozwiązującym problem chwastów dwuliściennych pozostałych po jesiennej aplikacji jest Mustang Forte 195 SE!

Preparat ten zastosowany wiosną w niższej dawce bardzo skutecznie eliminuje następujące chwasty: przytulia czepna, chaber bławatek, chwasty rumianowate, mak polny, samosiewy rzepaku, gwiazdnica pospolita, niezapominajka polna, tasznik pospolity, tobołki polne.


Temperatury


Herbicyd Mustang Forte 195 SE możemy stosować już od 5°C bez obaw o finalną skuteczność! Taka minimalna temperatura dobowa powinna wystąpić w dniu zabiegu oraz utrzymywać się przez co najmniej 6 kolejnych dni po wykonaniu aplikacji herbicydowej. Jest to istotny element wyboru właściwego rozwiązania, bowiem wiele produktów do skutecznego działania potrzebuje wyższych temperatur – minimum to 10°C, co w przypadku kapryśnych wiosen nie jest niestety łatwe do spełnienia. Wybierając Mustanga Forte 195 SE, mamy możliwość użycia go w dużo niższych temperaturach niż w przypadku wielu standardów rynkowych, ponadto nieprzeciętnie długi termin stosowania (nawet do fazy 2. kolanka zbóż ozimych i jarych) i zaledwie 1 h odporności na zmywanie dają bezkonkurencyjną elastyczność nawet podczas najbardziej wymagającej wiosny.


Termin zabiegu


Zgodnie z rekomendacjami producentów, wiele herbicydów stosowanych wiosną w zbożach powinno być aplikowanych w fazie krzewienia zbóż. Niestosowanie się do tych zaleceń ma najczęściej wpływ na niższą niż oczekiwana skuteczność chwastobójczą, ponieważ w trakcie późniejszych zabiegów rośliny niepożądane zazwyczaj są przerośnięte i przez to mniej wrażliwe na te preparaty. Zdarzają się także takie sytuacje, kiedy dany herbicyd zastosowany w terminie opóźnionym w stosunku do zaleceń może mieć negatywny wpływ na roślinę uprawną. Mustang Forte 195 SE nie stawia nas przed takimi dylematami, umożliwia on bowiem późniejszą niż zdecydowana większość herbicydów aplikację, nawet do fazy BBCH 32 (faza drugiego kolanka zbóż), i pozwala kontrolować także zaawansowane w rozwoju chwasty, a stosowany zgodnie z zaleceniami zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa chronionych zbóż.


A co z ochroną zbóż jarych?


Spośród wielu preparatów służących do zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach jarych wyróżniającą się propozycją jest właśnie Mustang Forte 195 SE, zapewniający niedrogie, skuteczne i sprawdzone zwalczanie strategicznych chwastów dwuliściennych w zbożach jarych, jak np. komosa biała, ostrożeń polny, rdesty, przytulia czepna, chaber bławatek, chwasty kapustowate i wiele, wiele innych. W momencie aplikacji herbicydów w zbożach jarych, chwasty zazwyczaj są mniejsze (w porównaniu do zabiegu podstawowego w zbożach ozimych), dlatego też dawka Mustanga Forte 195 SE: 0,8 l/ha w zbożach jarych jest wystarczająca, a możliwość dopasowania dawki preparatu do rodzaju zbóż i sytuacji na polu sprawia, że Mustang Forte 195 SE to doskonałe rozwiązanie i uniwersalny herbicyd do ochrony zbóż ozimych i jarych!

Zakres czasowy stosowania tego produktu w zbożach jarych jest nieporównywalnie szerszy niż innych preparatów: od fazy 4 liści do fazy 2. kolanka zbóż jarych włącznie.

W minionym sezonie niekorzystny przebieg zimy spowodował, że w wielu regionach kraju rolnicy przesiali uprawy ozime (pszenicę, jęczmień, rzepak) zbożami jarymi. Mnóstwo pytań dotyczyło także możliwości ochrony wsiewek zbóż jarych w zboża ozime wymagające korekty po zabiegu jesiennym. Jak postąpić w takiej sytuacji? Miejmy nadzieję, że obecna zima, która ciągle jeszcze trwa, będzie łaskawsza. Gdyby jednak historia się powtórzyła, to i w tym przypadku Mustang Forte 195 SE jest świetnym wyborem – jego elastyczny okres stosowania (od fazy 4 liści zbóż jarych do fazy 2. kolanka zbóż ozimych) umożliwia skuteczną ochronę herbicydową również takich plantacji.

Następstwo roślin – nie ograniczaj się!


Rozpatrując różne warianty doboru roślin następczych po zastosowaniu Mustanga Forte 195 SE, okazuje się, że po użyciu tego produktu można bezpiecznie uprawiać praktycznie wszystkie najważniejsze rośliny.

Po zastosowaniu Mustanga Forte 195 SE wiosną i zbiorze plonu można zasiać/zasadzić: 

 • jesienią: zboża, rzepak ozimy, gorczycę na poplon, kapustę z rozsady, trawy;
 • wiosną: zboża jare, kukurydzę, buraki cukrowe, ziemniaki, sorgo, rzepak jary, gorczycę, słonecznik, cebulę z siewu, marchew, sałatę z rozsady, kapustę, kalafior, brokuł i inne rośliny kapustne, trawy;
 • słomę ze zbóż opryskanych Mustangiem Forte 195 SE można użyć jako paszę oraz ściółkę dla zwierząt lub pozostawić na polu i przyorać;
 • obornik ze słomy zbóż opryskanych Mustangiem Forte 195 SE można wywieźć tuż przed siewem rzepaku, kukurydzy, zbóż oraz traw bez wsiewki roślin motylkowatych (należy go wywieźć i bezpośrednio po tym wymieszać z glebą);
 • jeśli stosujesz obornik pod buraki, ziemniaki, rośliny strączkowe, słonecznik, pomidory, paprykę, ogórki,
 • i rośliny dyniowate, sałatę, tytoń, marchew, pietruszkę i inne warzywa – wywieź go i wymieszaj z glebą minimum 6 miesięcy przed ich uprawą.

W sprawie następstwa roślin dla innych upraw, zagospodarowania słomy i resztek pożniwnych oraz
w przypadku wypadnięcia rośliny uprawnej należy zapoznać się ze szczegółowym opisem zamieszczonym na etykiecie-instrukcji stosowania produktu lub skontaktować się z przedstawicielem Dow AgroSciences Polska.

Wybierając Mustanga Forte 195 SE, otrzymujecie Państwo:

 • sprawdzone, niedrogie i skuteczne zwalczanie strategicznych chwastów dwuliściennych w zbożach jarych, np. komosa biała, ostrożeń polny, rdesty, przytulia czepna, chaber bławatek, chwasty kapustowate;
 • znakomity herbicyd do zabiegu korekcyjnego w zbożach ozimych;
 • brak konieczności sporządzania mieszanin zbiornikowych z innymi herbicydami na chwasty dwuliścienne;
 • jedyny produkt o tak szerokim spektrum działania z możliwością stosowania nawet do fazy 2. kolanka zbóż;
 • niezawodne działanie już od 5°C;
 • bezpieczeństwo dla zbóż;
 • optymalnie dopasowane dawki i opakowania;
 • najbardziej uniwersalny produkt do ochrony zbóż ozimych i jarych!

Więcej informacji dotyczących Mustanga Forte 195 SE mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej poświęconej temu herbicydowi: www.mustangforte.pl na blogu: www.e-pole.pl, jak również za pośrednictwem aplikacji mobilnych: e-pole oraz e-pole Kiosk (obie dostępne na: iOS, Android, Windows).

\"\"

 

\"\"


Rafał Kowalski
Customer Agronomist
Dow AgroSciences Polska Sp. z o.o.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,661ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Traktorzysta zasłabł na drodze. W akcji LPR

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Wąchock w województwie świętokrzyskim. 76-letni traktorzysta zasłabł podczas kierowania ciągnikiem i zjechał do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE