Na giełdach utrzymują się zniżkowe tendencje cen zbóż

Ostatni tydzień przyniósł kontynuację trendów spadkowych na Euronext i CBoT.

 

\"pszenica\"

Pszenica w kontrakcie wrześniowym na paryskiej giełdzie potaniała przez tydzień o 1,8 proc. do 158 EUR/tonę, a kukurydza w kontrakcie wrześniowym o 1,3 proc. do 162,5 EUR/tonę. 


Na CBoT notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie wynosiły pod koniec tygodnia 137,1 USD/tonę, tj. o 7 proc. mniej niż przed tygodniem, a kukurydzy – 124,6 USD/tonę, tj. o 2,2 proc. poniżej poziomu notowań z końca poprzedniego tygodnia.   


Ostatnio pojawiła się prognoza niezależnej firmy analitycznej I n f o r m a E c o n o mic s dotycząca tegorocznych zbiorów kukurydzy w USA w imponującej wysokości aż 15,3 mld buszli (co daje w przeliczeniu 388,6 mln ton). Oznaczałoby to jeszcze lepszy wynik w porównaniu z sierpniowymi prognozami USDA wynoszącymi 384,9 mln ton, które i tak wskazywały na pobicie rekordu.  


Poza tym warto odnotować zniesienie przez Rosję ceł wywozowych w eksporcie pszenicy na okres dwóch lat. Powodem tej decyzji są prognozy wyjątkowego urodzaju. Według SovEcon , tegoroczna produkcja zbożowa kraju może osiągnąć nawet 117 mln ton (115,3 mln ton w poprzedniej prognozie), w tym pszenicy 73 mln ton (71,3 mln ton w poprzedniej prognozie). Jak podało w ostatnim czasie rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa w bieżącym sezonie handlowym kraj może wyeksportować nawet 30 mln ton pszenicy.  

 

Redakcja AgroNews, fot.:pixabay
Źródło:  komentarz analityków FAMMU/FAPA

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here