Siewy buraków mocno opóźnione

Zimna i deszczowa pogoda opóźniała zasiewy buraków cukrowych w wielu unijnych krajach- wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Mogą na tym ucierpieć zbiory. We Francji opóźnienie wynosi 15 dni i zdaniem tamtejszego związku plantatorów CGB prognozy pogody nie pozwalają optymistycznie patrzeń na warunki wegetacyjne. Mimo tego związkowcy oczekują, że zbiory mogą być zbliżone do ubiegłorocznych (33,5 mln ton przy średnim plonowaniu 86 t/ha).

Opóźnienia wystąpiły również we Włoszech, które tamtejszy związek plantatorów oszacował na 20-25 dni. Powodem były bardzo obfite opady deszczu w północnej części kraju, które uniemożliwiły zasiewy i ograniczyły areał buraków cukrowych do 45 tys. ha wobec oczekiwanych 60 tys. ha.

Czytaj także:
Dlaczego siejemy coraz mniej buraków cukrowych

Buraki cukrowe: kiedy zastosować azot?
Dostawa cukru surowego największa od 25 lat!

Pogoda niekorzystnie wpłynęła także na zasiewy w Hiszpanii, gdzie z tego powodu oczekuje się redukcji powierzchni upraw o 15-20%.

Dobrze wyglądają natomiast uprawy w Niemczech i Wielkiej Brytanii, choć i tam oczekiwane są spadki areału. Wynikają one jednak głównie z nadprodukcji w ubiegłym roku, a nie obecnych warunków pogodowych.

Źródło: FAPA/FAMMU
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here