Najwięcej z Lubelszczyzny, najmniej z opolskiego. Plantatorzy złożyli wnioski o pomoc, pieniądze wpływają na konta

Tegoroczne ceny skupu czarnych porzeczek i wiśni były bardzo niskie. Wielu rolników narzekało, że nie pokrywały one nawet kosztów produkcji. Aby zrekompensować straty producentów tych owoców, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca im wsparcie.

Pomoc wynosi 410 zł za 1 hektar upraw i jest realizowana w formie pomocy de minimis. Wnioski można było składać do 15 października 2014 roku.

Jak dowiedzieliśmy się w ARiMR, plantatorzy złożyli w sumie 19137 wniosków na kwotę ponad 21,5 mln zł. Zakładany budżet przewidywał 30 mln zł. Te niewykorzystane 8 mln zł nie trafi jednak do podziału dla poszkodowanych rolników, a z powrotem do budżetu państwa.

Najwięcej wniosków złożyli plantatorzy z Lubelszczyzny, najmniej z województwa opolskiego.

– Aż 6788 wniosków na kwotę ponad 7 mln zł zostało złożonych w województwie lubelskim. Natomiast rolnicy z Mazowsza złożyli prawie 4015 wniosków, a niewiele mniej, bo 3114 plantatorów ubiegało się o pomoc z województwa świętokrzyskiego. Z kolei najmniej rolników, bo tylko sześciu, złożyło wnioski w województwie opolskim – mówi nam Karolina Witka-Wilczek z Departamentu Wsparcia Krajowego ARiMR. I dodaje, że najwięcej wniosków w skali kraju wpłynęło z powiatu sandomierskiego – aż 1640.

\"\"
Sadzenie nowych sadzonek odmiany jubilejnaja kopania w gospodarstwie Państwa Adamiak w Kucharach-Skotnikach (pow. płoński)

 

Jak poinformowała nas Beata Andrzejewska, Dyrektor Departamentu Wsparcia Krajowego ARiMR, większość rolników otrzymała zawiadomienia o decyzji ARiMR w sprawie przyznania pomocy, a część z nich ma już pieniądze na koncie.

– Decyzję z ARiMR dostałem pod koniec października, a już 4 listopada pieniądze wpłynęły na konto
– mówi Pan Krzysztof Adamiak, plantator czarnej porzeczki z Kuchar-Skotnik w pow. płońskim. Ale, jak podkreśla, mimo tej pomocy i tak  musi dołożyć w tym roku do produkcji.

Czytaj także:
Ruszyła pomoc de minimis dla producentów cebuli, kapusty i jabłek
Spodziewane kolejne spadki cen żywności. Embargo przynosi coraz większe straty

Z pomocy de minimis skorzystają nie tylko producenci porzeczek czarnych i wiśni. Od ubiegłego piątku o taką pomoc mogą się ubiegać także producenci cebuli, kapusty i jabłek. Czasu mają jednak niewiele – wnioski należy złożyć do 14 listopada.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. D.Adamiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here