Nawadnianie upraw efektywniejsze dzięki falom elektromagnetycznym

Badacze prowadzący badania naukowe finansowane ze środków UE opracowali nowoczesną technologię, dzięki której nawadnianie zbóż staje się bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska naturalnego.

Wzrost zaludnienia oraz zmiany klimatu stanowią coraz większe wyzwanie w kontekście zasobów wody, wymuszając na rolnikach większą produktywność, wydajność i podejmowanie działań proekologicznych. Wraz ze zmniejszaniem się zasobów wody zwiększa się zagrożenie suszą oraz zasolenie gleb. Zachodzi pilna potrzeba zwiększania produktywności i wydajności rolnictwa oraz prowadzenie produkcji przyjaznej dla środowiska.

Istnieją jednak rozwiązania technologiczne, które umożliwiają radzenie sobie z bieżącymi i przyszłymi wyzwaniami. Istotną rolę w tym kontekście odgrywają wydajne, mechaniczne systemy nawadniające, zaprojektowane do kontrolowania zużycia wody i łagodzenia skutków jej deficytu.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu AQUA4D opracowano innowacyjną, opatentowaną technologię uzdatniania wody do nawadniania upraw przed jej wykorzystaniem. Głównym założeniem jest zmiana struktury wody przez łagodne wprowadzenie sygnałów o niskiej częstotliwości. Odpowiednio skalibrowane częstotliwości i intensywność sygnału powodują przeorganizowanie i rozbicie klastrów wody na mniejsze struktury, wywierając pozytywny efekt domina.

Technologia przyjazna dla środowiska

Badacze dotychczas wykazali, że nowa technologia oferuje wiele wymiernych korzyści dla ogrodnictwa i sektora owoców, a obecnie jest wykorzystywana do nawadniania zbóż. Stało się to możliwe dzięki pomysłowemu przystosowaniu obecnego systemu poprzez zwiększenie jego przepustowości, co jest konieczne w instalacjach zraszających.

„Innowacyjność systemu AQUA-4D o dużej przepustowości (AQUA4D-HR) polega na tym, że jest to pierwszy system elektromagnetycznego uzdatniania wody, zaprojektowany dla przepływów wynoszących maksymalnie 50 litrów na sekundę, typowych dla obrotowych systemów wykorzystywanych do nawadniania dużych pól uprawnych”, opowiada koordynator projektu, Eric Valette.

System jest przyjazny dla środowiska i całkowicie zrównoważony, gdyż nie korzysta z magnesów ani wymiennych filtrów. Nie zużywa też żadnych środków chemicznych i nie wymaga konserwacji.

Ponadto AQUA-4D jest energooszczędny i działa niezależnie od składu chemicznego czy twardości wody. Również rodzaj zastosowanych rur i materiałów, np. stali, miedzi czy materiałów syntetycznych, nie wpływa na jego skuteczność, a dzięki rozpuszczaniu soli mineralnych i innej materii organicznej w wodzie, sprawniej absorbuje niezbędne substancje, wpływając na zwiększenie plonów nawet o 20 % i dodatkowo poprawiając wielkość i jakość upraw.

Większe plony i wyższy zwrot z inwestycji

Badacze zaprojektowali strategiczny plan komercjalizacji AQUA4D-HR, w którym zidentyfikowali możliwości biznesowe oraz interesujące rynki i kraje docelowe, odpowiednie do komercjalizacji systemu AQUA4D-HR w ciągu pierwszych pięciu lat.

„Stworzyliśmy plan zaangażowania użytkowników końcowych i partnerów oraz plan promocji i rozpowszechniania wiedzy o systemie”, wyjaśnia Valette.

Badacze zapoznali się z odnośnymi regulacjami prawnymi oraz certyfikatami, jakie system będzie musiał zdobyć w drugiej fazie projektu.

Jak przekonuje Valette: „Opracowaliśmy już strategię ochrony praw własności intelektualnej AQUA4D-HR oraz przeprowadziliśmy dogłębną analizę »swobód produkcyjno-handlowych« dla naszego systemu, dokonując przeglądu literatury patentowej”. AQUA-4D jest prostym i przyjaznym dla środowiska systemem uzdatniania wody o niskich kosztach eksploatacji i stopą zwrotu z inwestycji wynoszącą mniej niż trzy lata.

„Pozwala na duże oszczędności wody, rozwiązuje problemy z zasoleniem, a ponadto zapobiega osadzaniu się biofilmu i zatykaniu instalacji przez substancje mineralne, zwiększając plony i jakość produkcji. Ponadto dzięki optymalizacji wydajności, zakłady zużywają mniej wody i środków do nawożenia”, podkreśla Valette.

Redakcja AgroNews, źródło: Cordis UE, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,365ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE