Niedobór jabłek w krajach Unii

Spadek zbiorów jabłek w krajach Unii Europejskiej poza Polską spowodował, że ich ceny zwiększyły się w porównaniu do roku poprzedniego – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Zgodnie z notowaniami publikowanymi przez Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA, w Holandii, gdzie zbiory jabłek mają być o 23% niższe niż w 2011 roku, hurtowe ceny jabłek deserowych w ostatnim tygodniu września (29.09) były o ok. 20-40% wyższe w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem.

Za kilogram jabłek odmiany GoldenDelicious, pochodzącej z Francji, płacono (w przeliczeniu na krajową walutę ) od 3,56 do 4,32 zł/kg. W Niemczech, gdzie spadek zbiorów oceniany jest na zaledwie 2%, ceny tych owoców również wzrosły. Jabłka Jonagold na początku października br. (cena hurtowa, Berlin) oferowano w cenach 0,90-1,10 euro/kg tj. o 0,20 euro/kg wyższych niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Niedobór jabłek odczuwalny jest również w krajach Europy Południowej, takich jak Hiszpania oraz Portugalia, które mają problemy z ich importem z Francji czy też Włoch (freshplaza.com), co również jest pochodną wysokich cen.

Zgodnie z danymi FAMMU/FAPA ceny jabłek na rynku hiszpańskim (ceny producenckie) w pierwszych dniach października były o ok. 10 euro centów (o ok. 18%) wyższe niż rok wcześniej. Na rynku krajowym ceny jabłek również wzrosły w porównaniu do roku poprzedniego.

Według danych publikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa, średnia arytmetyczna cena jabłek deserowych we wrześniu w skupie prowadzonym przez spółdzielnie ogrodnicze była o 0,28 zł/kg wyższa od przeciętnej ceny we wrześniu 2011 roku.

Na przestrzeni całego miesiąca nie wykazywały one jednak tendencji do wyraźnego wzrostu. Oczekuje się, że w kolejnych miesiącach będą one wzrastały pod wpływem czynników sezonowych, niemniej, biorąc pod uwagę znaczny niedobór jabłek w krajach Unii, dynamika tego wzrostu może być wyższa niż w roku poprzednim.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here