Niemcy kończą z węglem w 2030 r.

Umowa nowej koalicji przewiduje, że „idealnie” byłoby wygasić elektrownie węglowe w 2030 r. Odejście od gazu ziemnego ma nastąpić w 2040. Według prognoz niemieckiego przemysłu transformacja klimatyczna będzie kosztować 860 mld euro do 2030 r. To spory wydatek, ale mniejszy niż restrukturyzacja byłej NRD – podaje euractiv.pl

Niemcy kończą z węglem w 2030 r.
Niemcy kończą z węglem w 2030 r.

Niemcy mają nowy rząd – koalicję „świateł drogowych”. SPD („czerwone”), FDP („pomarańczowe”) oraz Zieloni uzgodnili umowę koalicyjną.

Umowa jest bardzo szczegółowa, sama część dotycząca polityki klimatycznej liczy kilkadziesiąt punktów, co jest z politologicznego punktu widzenia interesującym kontrastem do polskiej praktyki polityki. U nas umowy koalicyjne, określające głównie podział resortów, spisywane są często na jednej kartce.

Węgiel na gaz, gaz na wodór, ale co z wiatrakami?

Jak ma wyglądać transformacja w wersji nowego rządu? Odejście od węgla ma zostać przyspieszone o osiem lat – z 2038 do 2030 r. W tym roku zatem ma zniknąć ostatnia niemiecka elektrownia węglowa, ale umowa zastrzega, że jest rozwiązanie, które byłoby „idealne”.

Gaz ziemny jest nazywany paliwem „niezastępowalnym” w okresie przejściowym, ale nowy niemiecki rząd chce odejść od niego już w 2040 r. Nowe elektrownie i elektrociepłownie gazowe – a według różnych opracowań będzie ich potrzeba od 20 do 40 GW – mają być gotowe do wykorzystywania wodoru, tak aby po tej dacie płynnie przejść na to paliwo.

Ma nastąpić bezprecedensowa ekspansja odnawialnych źródeł energii. Do 2030 r. moc PV wzrośnie z 54 do 200 GW. Instalacje PV będą obowiązkowe w nowych budynkach komercyjnych i „powinny być regułą” w nowych domach prywatnych.

Moc morskich elektrowni wiatrowych ma wzrosnąć z obecnych niecałych 8 GW do 30 GW w 2030 r.

Co ciekawe, umowa nie wspomina do ilu gigawatów ma wzrosnąć moc wiatraków na lądzie, które w niemieckich społecznościach lokalnych, zwłaszcza na południu, budzą najwięcej kontrowersji. Robert Habeck, współprzewodniczący Zielonych, który obejmie stanowisko wicekanclerza i ministra klimatu, gospodarki i energii odniósł w swoim rodzinnym Szlezwiku-Holsztynie spore sukcesy w namawianiu  mieszkańców do lądowych wiatraków.

Mały land o powierzchni 15 tys. km kw. jest drugi, po Dolnej Saksonii, pod względem łącznej mocy zainstalowanej lądowych turbin wiatrowych – ma prawie 7 GW, czyli tyle co cała Polska. Czy Habeck będzie równie przekonujący w Bawarii i Badenii-Wirtembergii, gdzie mieszkańcy są dużo mniej chętni?  Umowa wspomina  o „odpowiednich” zyskach dla społeczności w których istnieją instalacje OZE, ale trudno na razie powiedzieć czy to będzie działać.

Autor Rafał Zasuń | Wysokie Napięcie

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Płatności w ramach ekoschematów obszarowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na 5 marca 2024 r. zaplanowała realizację przyznanych rolnikom płatności w ramach ekoschematów obszarowych w kampanii 2023 r. Agencja...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics