Norki będą badane dwa razy w roku

Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia określający częstotliwość i sposób przeprowadzania badań u norek. Nowe przepisy określają, że wymazy od tych zwierząt będą pobierane dwa razy w roku.

"<yoastmark

Zmiana rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt spowodowana koniecznością zmiany częstotliwości wykonywanych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej badań mających na celu wykrywanie zakażeń SARS-CoV-2 u norek” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej, w odniesieniu do COVID-19 i groźnej dynamice rozwoju tej choroby u ludzi, w tym wariantów i mutacji wirusa, należy na każdym możliwym etapie eliminować potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w tym możliwości presji i transmisji wirusa ze zwierząt na ludzi i odwrotnie. Mając powyższe na uwadze zachodzi konieczność zwiększenia częstotliwości prowadzenia badań kontrolnych, tak aby w skali roku objąć fermy norek dwukrotną kontrolą stanu ich zdrowia – wyjaśnia resort.

Badanie polega na pobieraniu wymazów z gardła lub noso-gardzieli co najmniej od 10 sztuk chorych norek

Według projektowanych przepisów, badanie polega na pobieraniu wymazów z gardła lub noso-gardzieli co najmniej od 10 sztuk chorych norek, jeżeli w stadzie norek występują objawy kliniczne; w przypadku, gdy nie ma objawów choroby w stadzie, próbki pobierane są od 20 sztuk zwierząt.

"<yoastmark

Autorzy nowych przepisów podkreślają, że norka amerykańska jest bardzo wrażliwa na zakażenie SARS-CoV-2. Po wprowadzeniu na fermę wirus szybko rozprzestrzenia się poprzez kontakt bezpośredni i pośredni, a duże zagęszczenie zwierząt w gospodarstwie zwiększa możliwości transmisji. Dotychczasowe przykłady z Niderlandów i Danii wskazują, że po wprowadzeniu SARS-CoV-2 na fermę następowało rozprzestrzenianie się choroby także między fermami, a niewielka odległość między nimi była dodatkowym czynnikiem sprzyjającym.

Zakażenia SARS-CoV-2 zostały potwierdzone w 400 fermach norek w ośmiu krajach Unii Europejskiej

Według stanu na 29 stycznia 2021 r. zakażenia SARS-CoV-2 zostały potwierdzone w 400 fermach norek w ośmiu krajach Unii Europejskiej. W większości przypadków prawdopodobnym wektorem wprowadzenia SARS-CoV-2 był człowiek. Wykazano, że krążenie wirusa w populacji niezwykle wrażliwych zwierząt sprzyja powstawaniu mutacji SARS-CoV-2.

Koszty badań pokryją środki przeznaczone na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Koszt badania (ujemny wynik) został oszacowany na 219 zł za próbę.

Koszt badań przeprowadzonych na wszystkich fermach norek dwukrotnie w ciągu jednego roku (w przypadku wyników negatywnych w 100 proc. badanych prób) wyniesie ok. 620 tys. zł, a w przypadku wyników pozytywnych w 100 proc. badanych prób – ponad 982 tys. zł.

Według danych Inspekcji Weterynaryjnej, w Polsce (we wrześniu 2020 r.) były 354 fermy norek amerykańskich, w których utrzymywano 6,3 mln sztuk tych zwierząt.

Zaproponowano wejście w życie projektowanego rozporządzenia z dniem następującym po dniu ogłoszenia ze względu na “uzasadnioną potrzebą ochrony zdrowia publicznego”.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × jeden =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
6,510SubskrybującySubskrybuj

ASF pustoszy małe hodowle

Afrykański Pomór Świń zaczął atakować małe gospodarstwa. W trzech nowo potwierdzonych ogniskach zutylizowano 64 świnie.  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 37-39 ogniska afrykańskiego pomoru...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE