Nowa Elektrociepłownia w Grupie Azoty!

  W dniu 23 maja 2014 r. przedstawiciele Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. oraz RAFAKO S.A. podpisali umowę na realizację I etapu inwestycji pod nazwą „Nowa Elektrociepłownia w Grupie Azoty ZAK S.A.”. Szacowany koszt tej części realizacji  wynosi 375 mln zł. RAFAKO S.A. zrealizuje zadanie do końca 2016 roku.

   

  \"\"

   

  „ Elektrociepłownia w Kędzierzynie to ważna inwestycja dla Spółki oraz całej Grupy Azoty. W ramach realizowanej Strategii Grupy Azoty na lata 2013 – 2020 spełniamy wymagania unijne oraz zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne” – powiedział prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Adam Leszkiewicz. „Technologia elektrociepłowni w Kędzierzynie oparta o BAT przyniesie efekt pro – środowiskowy oraz unowocześni park technologiczno-maszynowy
  w firmie. Optymalny wybór węgla jako paliwa, oparty o szczegółowe analizy istotnych uwarunkowań w otoczeniu Grupy Azoty ZAK S.A. dostarczy ciepło oraz energię na potrzeby produkcyjne Spółki oraz do części miejskich odbiorców, dodatkowo wesprze również realizowaną od wielu lat strategię zakupu polskiego surowca z krajowych kopalń” – dodaje Prezes Leszkiewicz.

  Czytaj także:
  Weź kredyt z dopłatą do budowy energooszczędnego domu
  Ustawa o ochronie gruntów rolnych ulegnie zmianie?
  Zmiany w działaniu „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów”

  Realizacja podpisanej umowy na wykonanie zadania inwestycyjnego pod nazwą „Nowa Elektrociepłownia w Grupie Azoty ZAK S.A. – etap I” będzie polegała na wybudowaniu przez RAFAKO S.A. turbozespołu upustowo-kondensacyjnego (TUK) o mocy 25 MWe, kotła parowego o wydajności 140 Mg/h, instalacji odsiarczania spalin metodą półsuchą oraz budynku z nastawnią centralną DCS i częścią socjalną dla załogi. Generalny Wykonawca zrealizuje zadanie w formule „pod klucz” do końca 2016 roku.

  „Jesteśmy dumni z powierzenia nam tej Inwestycji, szczególnie, że polskiej firmie z tradycjami, zaufała inna duża, polska firma o ugruntowanej pozycji na świecie”  – powiedział Paweł Mortas, Prezes Zarządu RAFAKO Grupa PBG. „Ten projekt to duże wyzwanie, ale jesteśmy do niego doskonale przygotowani – w produkcji kotłów klasycznych nie mamy sobie równych. Warto dodać, że w zakresie ochrony środowiska będzie to inwestycja wręcz modelowa, która dowodzi, że blok opalany węglem również może być przyjazny dla otoczenia”.  
   

  Konieczność budowy Nowej Elektrociepłowni w Grupie Azoty ZAK S.A. wynika ze zużycia technicznego eksploatowanych urządzeń i instalacji oraz z konieczności ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłu wynikającej z wymogów dyrektywy IED.

  Etap II inwestycji w Grupie Azoty ZAK S.A. planowany jest na lata 2017-2019. Nowa Elektrociepłownia będzie współpracować z istniejącą aż do całkowitego wyłączenia
  i likwidacji istniejących kotłów, co nastąpi ok. 2019 roku.

  Źródło i fot: Grupa Azoty
  Redacja AgroNews

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here