Polskie mleko pojedzie do Chin!

Minister Marek Sawicki zaprosił do resortu przedstawicieli producentów i przetwórców mleka oraz związków i organizacji ich zrzeszających. Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację w eksporcie produktów mleczarskich na rynek Chińskiej Republiki Ludowej.
 

 

\"\"

 

– 69 zakładów mleczarskich z Polski zostało zatwierdzonych do eksportu swoich produktów na rynek chiński – powiedział minister Sawicki, przypominając efekty swojej, pięciodniowej wizyty w Azji. Podkreślił też, że certyfikacja firm odbyła się zgodnie z nową procedurą, która weszła w życie dnia 1 maja br.

– Polskie produkty mleczarskie będą mogły być również sprzedawane do wolnocłowej strefy w Szanghaju. To szansa, z której musimy skorzystać. Strona chińska ma przekonanie o dobrej jakości polskich produktów. Żywność, którą chcemy eksportować na ten rynek musi spełniać najwyższe standardy. Pamiętajmy, że to duży rynek i dla nas duża szansa na dywersyfikację kierunków eksportu – zauważył szef resortu.

Ministrowi zależy także, na możliwie szybkim uruchomieniu sprzedaży polskich, mlecznych specjałów w Szanghaju, gdzie są one już dobrze znane.

– Nowe możliwości eksportu na rynki azjatyckie to dobra wiadomość dla polskich zakładów mleczarskich, szczególnie, gdy w związku z obecną sytuacją między Rosją i Ukrainą, popyt na tych rynkach spadł – zauważył minister Sawicki i dodał, że w Szanghaju obecni są wszyscy, więc konkurencja jest duża.

W opinii ministra Sawickiego, jeśli szybko ruszy eksport produktów mleczarskich, będzie to dla strony chińskiej sygnał, że działamy sprawnie. Może to również ułatwić szybszy powrót na ten rynek polskiej wieprzowiny, tym bardziej, że obecnie postawiona dla tego mięsa bariera jest sztuczna.

Czytaj także:
Jak radzić sobie z kryzysem? Mleczarze już wiedzą!
Polskie produkty z wizytą w Chinach!
Polskie programy promujące artykuły mleczarskie

– Oprócz Chin rozpocznę także intensywne rozmowy z Algierią i Irakiem tak, aby zapewnić polskim produktom kilka kierunków zbytu. Wtedy będziemy mogli utrzymać większą stabilizację na rynku mleka – podkreślił minister Sawicki.
Podczas dzisiejszego spotkania przedyskutowano problemy, z którymi spotykają się polskie przedsiębiorstwa eksportujące produkty mleczarskie na rynki państw trzecich. Omówiono także możliwości udzielenia wsparcia przez polską administrację w celu ich rozwiązywania.

Minister poinformował o zatrudnieniu w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie nowego radcy rolnego i zachęcał do korzystania jego pomocy w celu usprawnienia kontaktów z administracją ChRL i ułatwienia dostępu do chińskiego rynku. Szef resortu zaapelował także do uczestników spotkania o podjęcie wspólnych działań w celu wykorzystania potencjału eksportu polskich produktów mleczarskich.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here