Nowe prawo budowlane. Sejm przyjął ustawę

Sejm zakończył prace nad deregulacją prawa budowlanego, która wprowadza uproszczenia w budowie domów powyżej 70 m2 powierzchni zabudowy. Jeszcze w tym roku Polacy będą mogli skorzystać z bezpłatnych projektów domów 120, 150 i 180 m2.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na konferencji prasowej omawia deregulacje prawa budowlanego, która wprowadza uproszczenia w budowie domów powyżej 70 m2 powierzchni zabudowy.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na konferencji prasowej omawia deregulacje prawa budowlanego, która wprowadza uproszczenia w budowie domów powyżej 70 m2 powierzchni

Sprawna budowa budynków jednorodzinnych na własne potrzeby, domy o powierzchni zabudowy powyżej 70 m2 bez pozwolenia na budowę – to najważniejsze cele nowelizacji prawa budowlanego uchwalonej 17 sierpnia przez Sejm.

Już od 3 stycznia 2022 r. Polacy mogą wybudować dom do 70 m2 zabudowy w uproszczonej procedurze:

  • na podstawie ułatwionego zgłoszenia,
  • bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

W wyniku ubiegłorocznego konkursu można bezpłatnie korzystać z 72 projektów domów całorocznych do 70 m2, a dzięki konkursowi studenckiemu z 11 projektów koncepcyjnych domów rekreacyjnych do 70 m2.  

Bezpłatne projekty domów do pobrania

Baza bezpłatnych projektów znajduje się na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Dotychczas pobrano je aż blisko 62 tys. razy.

Teraz rozszerzamy katalog obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Znajdą się w nim m.in. domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 m2. W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć niemalże natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych 

– mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 

Zmienione przepisy wyłączają możliwości wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej do zgłoszenia budowy takiego domu. Pozostanie jednak obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Opcja budowy na podstawie uproszczonego zgłoszenia dotyczy wyłącznie wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Taki dom musi też być budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, a nie w celu sprzedaży czy najmu.

W lipcu br. z inicjatywy ministra Waldemara Budy GUNB ogłosił konkurs na bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m2. GUNB zakończył przyjmowanie zgłoszeń w konkursie. 

Wpłynęło ponad 80 prac konkursowych. Do 5 września br. trwa ocena zgłoszonych prac. Bezpłatne projekty domów będą dostępne jeszcze w tym roku.

Materiały

Prezentacja z konferencji – Domy bez pozwolenia – bez ograniczenia powierzchni – ułatwiamy Polakom budowę domów
20230819​_prezentacjaDom​_bez​_pozwoleniafinal​_.pdf 1.66MB

Źródło: gov.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. A czy ktoś wkoncu napisze o warunkach zabudowy Bez tego i tak nikt się nie wybuduje Gminy nie mają planów zagospodarowania przestrzennego a budować można się od 4kl ziemi.I co z tego że bez zezwolenia

    • Dokładnie. Od 2 lat o tym mówię i pisze. Co z tego że nie trzeba pozwolenia skoro potrzeba wz na zdecydowanej większości terenu Polski. Dodajmy ze wz w niektórych gminach potrafią być wydawane nawet 10 miesiecy !!!

  2. Dalej wciskają kit. Urzędy robią co mogą żeby zablokować zgłoszenia, żądają 8 metrów odległości zamiast 4. Przepisy prawa zakręcone jak sprężyna. Dziennikarze piszą bzdury, ludzie łykają wszystko, a ci, którzy chcą się budować nie mają szans. Brawo, siejcie dalej dezinformację. W naszym kraju to już standard. Pozdrawiam

    • Jest wyraźnie napisane, że obszar oddziaływania ma się mieścić na działce lub działkach inwestora. W takim przypadku 4m z warunków technicznych nie wystarczą. Dochodzą jeszcze przepisy p.poż.

  3. Jasne!!!a mogło być tak jak było, wystarczyło kupić projekt, zrobić adaptacje, zlecić wykonanie badań gruntu przez geologa , zatrudnić geodetę i poczekać na pozwolenie na budowę z łaski jaśnie panujących urzędników!a jak już dostałeś pozwolenie i wybudowaliśmy dom to tylko się modlić żeby przy odbiorze Łaskawca niczego się nie czepiał. i już gotowe!!!! SUPER

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pakiet osłonowy dla polskich rolników

Rząd chce pomóc rolnikom i doprowadzić do tego, aby nadmiar zboża został wyeksportowany jeszcze przed najbliższymi żniwami. Dlatego Rada Ministrów w przyjętym pakiecie pomocowym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics