Innowacyjny środek na choroby grzybowe w zbożach dostępny już w Polsce!

Choroby zbóż takie jak, np. septorioza paskowana liści, rynchosporioza zbóż, rdza żółta czy rdza brunatna prowadzą do przedwczesnego zasychania i zamierania liści. Porażone rośliny ze względu na ograniczenie powierzchni asymilacyjnej słabiej rosną, co prowadzi do skrócenia kłosa, a przez to do zawiązania mniejszej liczby ziaren. Ponadto takie ziarno zwykle ma też mniejszą masę tysiąca nasion. Wyniki badań wskazują, że straty spowodowane np. przez septoriozę paskowaną liści pszenicy mogą sięgać 20–50%. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona zbóż przed tymi chorobami.

Choroby zbóż, jak zapobiegać, nowość Corteva Agriscience w ochronie zbóż
Choroby zbóż, jak zapobiegać, nowość Corteva Agriscience w ochronie zbóż

Firma Corteva Agriscience wprowadza na rynek polski nowy środek grzybobójczy QUESTAR™, przeznaczony do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego w ochronie zbóż ozimych i jarych przed chorobami grzybowymi. Środek zawiera innowacyjną substancję czynną – Inatreq™ active – pierwszą od lat substancję z nowej grupy chemicznej – pikolinamidy.

Czym się wyróżnia Inatreq™ active

Inatreq™ active wyróżnia się całkowicie nowym miejscem działania. Substancja działa w kompleksie III poprzez zahamowanie oddychania mitochondrialnego u patogenicznych grzybów i zaburzenia w wytwarzaniu ATP – głównego nośnika energii. Wnikając w tkanki grzyba, Inatreq™ active rozpoczyna swoje działanie. Atak patogenów jest przerwany od razu. Jeżeli liść jest już zainfekowany w momencie oprysku, substancja czynna wnika w liść i eliminuje komórki grzybowe wewnątrz rośliny. To powoduje, że środek cechuje się wyjątkową skutecznością w zwalczaniu chorób grzybowych na różnych etapach infekcji. Inatreq™ active hamuje rozwój piknidiów oraz zabija zarodniki. Wyniki doświadczeń wskazują, że działanie zabezpieczające tej substancji czynnej trwa do 6 tygodni, a interwencyjne w roślinie 7–10 dni.

To numer 1 na septoriozę paskowaną liści, nawet odporną. W badaniach AHDB Inatreq™ active z protiokonazolem uzyskał najwyższą ocenę skuteczności zwalczania tej groźnej choroby – 5/5. Dodatkowo, substancja czynna wykazuje pozytywny wpływ na jakość plonu, wyrównanie oraz MTZ. Widocznym znakiem plonotwórczego charakteru Inatreq™ active jest efekt złotego ziarna.

Przełomowa formulacja i-Q4™

Warto podkreślić, że jest to środek o przełomowej formulacji i-Q4™, zapewniającej m.in. bardzo precyzyjne i równomierne pokrycie roślin opryskiwanych cieczą użytkową, uniemożliwiając infekcje i rozwój patogenów grzybowych. Krople cieczy roboczej rozprowadzone są po niemal 100% powierzchni liścia. Umożliwia to jeszcze skuteczniejsze pokrycie rośliny środkiem. Substancja czynna przenika przez warstwę woskową i tworzy „aktywne zapasy” w liściach.

Środek oferowany jest w postaci koncentratu do sporządzania emulsji wodnej o działaniu systemicznym. Questar™ będzie oferowany w paku handlowym z Pabi (protiozkonazol 300 g/l) pod nazwą Queen™ Pak.

Jak chronić żyto?

W uprawie pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenicy twardej i orkiszu Questar™ zarejestrowany jest do zwalczania septoriozy paskowanej liści. Zalecana dawka preparatu w zwalczaniu tej choroby to 1,5–2,0 l/ha. Natomiast w zabiegach przeciwko rdzy żółtej i rdzy brunatnej liści pszenicy zalecana dawka do jednorazowego stosowania wynosi 2,0 l/ha.

W ochronie pszenżyta ozimego Questar™ zarejestrowany jest przeciwko septoriozie paskowanej liści (zalecana dawka do jednorazowego stosowania to 1,5–2,0 l/ha) oraz rdzy żółtej (zalecana dawka do jednorazowego stosowania to 2,0 l/ha).

Jak chronić żyto ozime i jare

Żyto ozime i jare można chronić preparatem Questar™ przed rynchosporiozą zbóż (zalecana dawka do jednorazowego stosowania: 1,5–2,0 l/ha) oraz rdzą brunatną żyta (zalecana dawka do jednorazowego stosowania: 2,0 l/ha).

W wymienionych uprawach środek Questar™ należy stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kwitnienia (BBCH 30–69). Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 2,0 l/ha. Maksymalnie w sezonie wegetacyjnym można wykonać 1 zabieg tym środkiem. Warto pamiętać, że opady deszczu występujące w godzinę po zabiegu nie mają wpływu na działanie środka.

Czy żyto „pójdzie na piachu…”?

Questar™ należy stosować wyłącznie w mieszaninach ze środkami zawierającymi substancje czynne o innych mechanizmach działania oraz w dawkach zapewniających pełną ochronę przed chorobami grzybowymi.

Źródło: Corteva Agriscience

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zwyrodnialec strzelał z wiatrówki do kotów! Grozi mu więzienie

Wschowscy kryminalni zatrzymali 72-latka, który w jednej z miejscowości w powiecie wschowskim strzelał do kotów. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty z ustawy o ochronie zwierząt....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics