Nowy fungicyd firmy Bayer – Propulse® 250 SE

Nowy fungicyd  firmy Bayer, zwalczający najgroźniejsze patogeny wywołujące choroby grzybowe w okresie kwitnienia rzepaku, zawiera w swoim składzie fluopyram i protiokonazol. Połączenie dwu substancji aktywnych  z różnych grup chemicznych w optymalnej proporcji 1:1, po 125 g każdej w 1 litrze środka, jest kluczem do sukcesu tego preparatu tj.:  wysokiej, stabilnej skuteczności zwalczania istotnych patogenów i  długiego okresu ochrony, co gwarantuje  wysoki plon nasion i oleju z ha, tym samym zapewnia wysoką  stopę zwrotu poniesionych nakładów.

 

\"\"

 

Fluopyram, to zupełnie nowa substancja aktywna na rynku fungicydów z grupy pyridyletylamidów, działająca wgłębnie i systemicznie, hamująca proces oddychania grzybów, o szerokim zakresie zwalczanych patogenów. Protiokonazol – bardzo dobry, wysoce skuteczny triazol najnowszej generacji, zarejestrowany w ponad 20 krajach, do stosowania samodzielnego lub w mieszaninach w ochronie zbóż i rzepaku. Charakteryzuje się doskonałymi  właściwościami  systemicznymi i szerokim spektrum działania, typowym dla tej grupy chemicznej. W organizmie patogena zakłóca procesy budowy  ściany komórkowej grzyba.

 

\"\"

 

Fakt, że protiokonazol i fluopyram oddziaływują na różne procesy życiowe grzybów  jest doskonałym narzędziem zapobiegającym powstawaniu odporności patogenów na preparat.

 

\"\"

 

Propulse zwalcza najistotniejsze grzyby, wywołujące zgniliznę twardzikową, czerń krzyżowych oraz szarą pleśń. Najlepsze efekty w zwalczaniu wspomnianych chorób uzyskano, stosując preparat w czasie kwitnienia (30 do 50% kwiatów w łanie rzepaku) czyli w fazie rozwojowej BBCH 63- BBCH 65. Faza BBCH 65 to także początek opadania płatków kwiatowych rzepaku, które opadając na liście stwarzają idealne warunki do rozwoju zarodników workowych (ascospor) zgnilizny twardzikowej i grzyb zaczyna penetrować  zdrowe tkanki liścia lub łodygi.

 

\"\"

 

Stosowanie preparatu tuż przed kwitnieniem lub do końca fazy kwitnienia jest możliwe ale najwyższą stopę zwrotu poniesionych nakładów w postaci zwyżki plonów, daje stosowanie tego fungicydu tuż przed pełnią i
w czasie pełni kwitnienia. Maksymalnie uzyskana w Europie zwyżka plonów wynosiła 35 %, co odpowiadało 1t/ha, przy 70% porażeniu plantacji zgnilizną twardzikową. W warunkach polskich uzyskiwano od 12 do 20% wzrostu plonów z tytułu zwalczania chorób. Bardzo cenną zaletą preparatu jest fakt, że w przypadku opóźnionego zbioru np. z powodu złych warunków atmosferycznych osypywanie nasion było istotnie niższe w porównaniu ze stosowanymi  preparatami standardowymi.

 

\"\"

 

Optymalną dawką, dającą powtarzalną, wysoką skuteczność preparatu jest 1 l/ha, w 100-400 l wody, w postaci opryskiwania średniokroplistego. Wiele doświadczeń wskazuje, że w przypadku wystąpienia tylko czerni krzyżowych wystarczającą dawką jest 0,8 l/ha.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics