Nowy przewodniczący grupy roboczej

Mansel Raymond, przewodniczący grupy roboczej „Mleko“ Copa-Cogeca, zwrócił uwagę, że i tak trudna sytuacja na rynku mleka pogorszyła się ostatnio ze względu na rosyjskie embargo nałożone na unijne produkty rolne oraz nakreślił sposoby na zagwarantowanie rentowności sektora mleka w przyszłości.

 

\"rolnictwo,

 

– W najbliższym czasie musimy złagodzić presją pod jaką uginają się rynki ze względu na rosyjskie embargo nałożone na produkty mleczne. W niektórych krajach, jak Polska, Łotwa, Litwa, Finlandia czy Estonia, ceny spadły nawet o 30 proc. Potrzeba ukierunkowanych działań, by załagodzić tę sytuację. Dopłaty do prywatnego przechowywania sera powinny zostać uruchomione dla krajów, które najbardziej ucierpiały przez embargo. Program ten zawieszono mimo niewykorzystania 50 000 ton.  Obowiązuje on nadal w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku i masła. Należy również pilnie dostosować cenę interwencyjną, uwzględniając wzrastające koszty produkcji. Ponadto, potrzebujemy wsparcia na rzecz znalezienia nowych rynków zbytu dla naszych produktów oraz zniesienia sztucznych barier w handlu, zwiększenia promocji eksportu i jego wsparcia. Komisja Europejska musi działać. Niezmiernie ważne są dodatkowe fundusze pochodzące spoza budżetu WPR na pokrycie kosztów tego kryzysu, który jest rezultatem decyzji politycznej, a nie błędów rolników. Nasz sektor w mgnieniu oka stracił rentowność. Zrobię co w mojej mocy, by pomóc sektorowi się z tego wykaraskać – powiedział Raymond.

I dodał, że zgodnie z prognozami, światowy popyt na produkty mleczne będzie wzrastać w perspektywie średnioterminowej, a konkretnie o 2,3% rocznie do 2020 r.

Czytaj także:
Ile rolnicy zapłacą za przekroczenie kwot mlecznych?
Będzie łatwiej dysponować indywidualną kwotą mleczną? PSL złożył projekt ustawy

– Musimy być w stanie wykorzystać te nowe możliwości rynkowe. Trzeba także zastanowić się nad rozwiązaniami problemu ekstremalnych wahań na rynku produktów mlecznych i zachęcać do rozwoju rynków terminowych, by te wahania nieco złagodzić i pomóc rolnikom chronić się przed zagrożeniami. Wraz ze zniesieniem kwot mlecznych, będziemy potrzebować więcej przejrzystości w łańcuchu dostaw,  uzyskiwać przychody z rynku, a nie uginać się pod presją dystrybutorów. Wielu producentów będzie musiało w tym roku opłacić wysokie kary za przekroczenie kwot. Musimy zastanowić się, co można zrobić, by zmniejszyć to obciążenie. Potrzebujemy także badań i innowacji, by sektor się rozwijał – mówił Raymond.

Raymond należy do National Farmers Union of England and Wales. Prowadzi mieszane gospodarstwo niedaleko Letterston w Pembrokeshire, gdzie hoduje 620 krów mlecznych, bydło opasowe, owce, prowadzi uprawy mieszane i ziemniaków.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/panafotkas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here