O modyfikacji środków tymczasowej liberalizacji handlu z Ukrainą

W dniu 22 stycznia 2024 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się spotkanie z członkami Prezydium Copa-Cogeca oraz Sekretarzem Generalnym Copa-Cogeca w sprawie ustalenia stanowiska odnośnie modyfikacji środków tymczasowej liberalizacji handlu (ATM) z Ukrainą.

W spotkaniu wzięli udział Minister Rolnictwa RP Czesław Siekierski wraz z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jak również Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Sekretarz Generalny Pekka Pesonen, Przewodnicząca Copa Christine Lambert, Przewodniczący Cogeca Lennart Nilsson.

Sytuacja rynkowa jest bardzo poważna

Najważniejszym tematem dyskutowanym podczas spotkania była kwestia warunków umowy handlowej w Ukrainą oraz konsekwencje z jakimi borykają się rolnicy w krajach unijnych w związku z masowym napływem produktów rolnych z Ukrainy do Unii Europejskiej. Sytuacja rynkowa jest bardzo poważna i nie dotyczy tylko i wyłącznie sektora zboża, chodzi również o drób, cukier, jaja. Podczas spotkania podniesiono, że należy zachować równowagę w handlu z Ukrainą i wraz z negocjacjami handlowymi prowadzić w tym samym czasie rozmowy przed akcesyjne, które będą dotyczyły warunków wejścia do Unii to znaczy między innymi wielkości produkcji jak również standardów i norm obowiązujących w UE. Istotne są instrumenty ochronne, które nie doprowadzą do ruiny naszej unijnej produkcji.  Żywność i produkty rolne z Ukrainy owszem mają swoje miejsce w Unii Europejskiej ale w wielkościach, które mogą być zaabsorbowane przez rynek, odpowiadają jego potrzebom, nie blokują wspólnej organizacji rynku unijnego i odpowiadają potrzebom rynku globalnego, który bardziej niż Unia Europejska potrzebuje tych produktów.

Prezes Szmulewicz w swojej wypowiedzi podkreślił, ze zanim Polska weszła do Unii Europejskiej musiała spełnić wiele warunków, ograniczyć swoją produkcję i dostosować się do standardów w Unii Europejskiej w kluczowych dla siebie sektorach jak mleko, zboża itd. Dzisiaj z Ukrainą postępuje się inaczej bo jest sytuacja wojny, ale należy też zauważyć różnice w strukturze produkcji w Ukrainie, które powodują, że produkowane tam wielkości są nieporównywalne z produkcją w Unii Europejskiej. 

Małgorzata Verset – Biuro KRIR w Brukseli

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR

W odpowiedzi liczne krytyczne sygnały napływające od rolników w sprawie zmiany w sposobie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR od 1 stycznia 2024 r. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics