Ochrona herbicydowa pszenicy ozimej. Im wcześniej, tym skuteczniej

Ochrona herbicydowa pszenicy ozimej zależy od dwóch czynników: optymalnego doboru preparatów herbicydowych oraz momentu ich aplikacji. Najwyższą skuteczność przynoszą jesienne zabiegi powschodowe – i to właśnie one są najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę i po jakie kombinacje środków sięgnąć? Czy istnieje alternatywa dla jesiennej ochrony herbicydowej? Specjaliści z firmy INNVIGO przeprowadzili doświadczenia polowe, które przyniosły odpowiedzi na te pytania.

Ochrona herbicydowa pszenicy ozimej, INNVOGO, Andrzej Brachaczek,  Flufenacet, diflufenikan, metsulfuron metylu

Im wcześniej, tym skuteczniej

Ochrona herbicydowa pszenicy ozimej jest jednym z tych zagadnień, o których warto pomyśleć jak najwcześniej, najlepiej już jesienią. Specjaliści podkreślają, że opóźnienie stosowania zabiegów herbicydowych lub próba przeprowadzenia ich w terminach późniejszych zawsze ma niższą skuteczność. Ponadto rezultat zależy od umiejętnego doboru preparatów. Celowość i efektywność jesiennych zabiegów herbicydowych w pszenicy ozimej wykazały także doświadczenia polowe prowadzone przez INNVIGO w okolicy Gliwic. Ważnym aspektem, który został wzięty pod uwagę, było występowanie chwastów uciążliwych. Jednym z nich jest chaber bławatek.

Staje się on coraz większym problemem ze względu na zjawisko kompensacji na naszych polach, co widać nie tylko w pszenicy, ale również w innych uprawach, np. w rzepaku. Z biegiem czasu to zjawisko zwiększyło się i rozszerzyło geograficznie na inne rejony Polski – stwierdził Andrzej Brachaczek, Dyrektor ds. badań i rozwoju w INNVIGO.

Na podgliwickich polach doświadczalnych oprócz chabra bławatka zaobserwowano także znaczne natężenie występowania równie uporczywego maku polnego czy maruny nadmorskiej.

Ochrona herbicydowa pszenicy ozimej. Zabiegi powschodowe przynoszą optymalne efekty

Na początku czerwca 2018 roku Andrzej Brachaczek podsumował skuteczność prowadzonych doświadczeń, prezentując wybrane poletka i omawiając zastosowane kombinacje preparatów herbicydowych. W bloku jesiennych doświadczeń powschodowych wyraźnie było widać, że odpowiednio dobrane preparaty przyniosły najlepsze efekty, polegające na wyeliminowaniu chwastów z danego obszaru, jak też na ograniczeniu ich konkurencyjności wobec roślin chronionych.

Doświadczenie pokazuje na kilkanaście sposobów, jak możemy skutecznie kontrolować chwasty uciążliwe, w tym chabra bławatka, mak polny czy też marunę nadmorską, nawet jeżeli występują one w bardzo dużym nasileniu. Możemy to uzyskiwać poprzez zastosowanie odpowiednich mieszanin, które zawierają rozwiązania herbicydowe o działaniu nalistnym i nalistno-doglebowym – opowiadał ekspert.

Ochrona herbicydowa pszenicy ozimej, INNVOGO, Andrzej Brachaczek,  Flufenacet, diflufenikan, metsulfuron metylu

Chwasty zostały całkowicie wyeliminowane. Co więcej – w bardzo wczesnych fazach wzrostu. Poprawiło to konkurencyjność uprawy chronionej, która miała więcej przestrzeni życiowej, a przede wszystkim więcej składników pokarmowych oraz światła, żeby rozwijać się i gromadzić plon.

Na poletku doświadczalnym zaprezentowano dwanaście różnych wariantów ochrony, które są dostosowane do konkretnych warunków i mogą mieć określony tzw. pozycjoning techniczny. Jednak część z nich ma zastosowanie uniwersalne dla prawie wszystkich scenariuszy polowych. Uwzględniają one obecność i duże nasilenie szerokiego spektrum chwastów, potocznie w branży nazywanego zielnikiem, w tym także odpornych form chwastów jednoliściennych.

Flufenacet, diflufenikan i metsulfuron metylu

Wśród rozwiązań uniwersalnych na szczególną uwagę zasługuje mieszanina zbiornikowa zawierająca Cevino 500 SC (flufenacet), Adiunkt 500 SC/Saper 500 SC (diflufenikan) i Primstar 20 SG/Galmet 20 SG (metsulfuron metylu) – aplikowana zgodnie z zapisani etykietowymi preparatu Cevino 500 SC: powschodowo, od fazy pierwszego liścia zboża, a zarazem po wschodach chwastów. Średni plon zebrany ze wszystkich powtórzeń tej kombinacji był wyższy w stosunku do obiektów kontrolnych o 9,8 – 10,1 g/ha (w zależności od proporcji składników). Jego wilgotność mierzona tuż po zbiorze była niższa o 3,3 – 3,7%, a masa tysiąca nasion wyższa o 8,2 – 8,4 grama. W stosunku do innych równie skutecznych kombinacji to właśnie mieszanina herbicydów Cevino 500 SC, Adiunkt 500 SC/Saper 500 SC i Primstar 20 SG/Galmet 20 SG prawdopodobnie była pośrednią przyczyną uzyskania tak znacznego przyrostu plonu i zdecydowanie najkorzystniejszego parametru masy tysiąca nasion.

Przeprowadzony zabieg stanowi bardzo dobre rozwiązanie do zwalczania nie tylko na chabra bławatka, maku polnego, maruny nadmorskiej, fiołka polnego, przetaczników i bodziszków, ale również do wyeliminowania chwastów jednoliściennych, w tym odpornych form miotły zbożowej oraz wyczyńca polnego. Poletko doświadczalne było stuprocentowo czyste od chwastów, a roślina chroniona całkowicie bezpieczna. Tak wczesna eliminacja chwastów pozwoliła zarazem maksymalnie ograniczyć konkurencyjność roślin niepożądanych na polu. W dalszym okresie wegetacji nie było konieczności wykonania zabiegów poprawkowych. A podczas oględzin polowych w czerwcu nie znaleziono żadnych pozostałości chwastów w łanie pszenicy.

Ochrona herbicydowa pszenicy ozimej, INNVOGO, Andrzej Brachaczek,  Flufenacet, diflufenikan, metsulfuron metylu

Przy okazji prezentowania wyników doświadczeń porównano poletka, na których została zaaplikowana mieszanina preparatów Cevino 500 SC, Adiunkt 500 SC/Saper 500 SC i Primstar 20 SG/Galmet 20 SG, z kontrolą. Chaber bławatek miał tam wysokość ok. 70-80 cm i był w pełni kwitnienia. Mak polny osiągał ok. 40-50 cm wysokości, w większości przypadków przekwitł i miał owoce. Widoczna była również pomiędzy nimi maruna nadmorska.

Bardzo wysoka skuteczność to nie jedyny atut omawianego zabiegu jesiennego. Dzięki niemu użytkownicy nie będą mieli do czynienia z problemami związanymi z wiosenną aplikacją herbicydów, takimi jak niskie temperatury i przymrozki, opady czy złe warunki trakcyjne. Dlatego mieszanina zbiornikowa preparatów Cevino 500 SC, Adiunkt 500 SC/Saper 500 SC i Primstar 20 SG/Galmet 20 SG jest rekomendowana przez INNVIGO do jesiennej ochrony pszenicy ozimej.

Możliwości ochrony herbicydowej wiosną

Oprócz doświadczeń z jesiennymi zabiegami powschodowymi w pszenicy ozimej na poletkach INNVIGO sprawdzane były także w praktyce możliwości stosowania herbicydów w okresie wiosennym. Ich skuteczność również została zweryfikowana na początku czerwca 2018 roku. Doświadczenia te obrazowały sytuację, gdy z jakichś względów nie może być wykonany zabieg jesienny – zazwyczaj skuteczniejszy i pewniejszy – ale istnieje opcja aplikacji zabiegu wiosennego.

Analiza kompleksu doświadczeń i powtórzeń wykazała, że możliwe jest również osiągnięcie zadowalającego efektu dzięki dobrze dobranej mieszaninie herbicydów wiosennych. W eliminacji chwastów w pszenicy ozimej wiosną pomocne są substancje aktywne z grupy regulatorów, jak też ich kombinacje z sulfonomocznikami. Trzeba pamiętać jednak, że zabiegi tego typu powinny być wykonywane wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Np. kiedy inne rozwiązanie herbicydowe okazało się nieskuteczne, nie było wcześniej możliwości wjazdu na pole albo warunki nie pozwalały na działanie preparatów. Natomiast rozwiązaniem rekomendowanym w pierwszej kolejności są zdecydowanie jesienne zabiegi po wschodach zbóż.

Redakcja AgroNews, fot. Innvigo

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 3 =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,165FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,870SubskrybującySubskrybuj

Wirus HPAI nie odpuszcza! Potwierdzono kolejne ogniska choroby

Ptasia grypa nie ustępuje. Potwierdzono kolejne 5 ognisk wirusa HPAI. W sumie do dziś mamy 306 ognisk grypy ptaków. Przypominamy, że w całym ubiegłym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE