Odpowiednia żyzność gleby to podstawa

Żyzność, to naturalna zdolność gleb do zaspokajania potrzeb roślin. Jest wynikiem procesu glebotwórczego. Można ją zwiększyć poprzez odpowiednie nawożenie, regulację kwasowości, meliorację czy nawadnianie.
 

 

\"\"

 

Większość składników mineralnych występujących w glebie jest niedostępna dla roślin, dlatego tak istotne jest uruchamianie tych zasobów oraz uzyskanie odpowiedniej struktury gleby. Jako skuteczny sposób poprawy żyzności gleby i zwiększenia jej aktywności mikrobiologicznej jest stosowanie wapienno-magnezowych dodatków do nawozów. Przyczyniają się one do poprawy właściwości gleby.

Wapń wpływa na poprawę pH i korzystnie oddziałuje na strukturę gleb. Dodatek zawierający zwapniałe algi morskie i mezocalc optymalizuje środowisko życia mikroflory. Napowietrza glebę i obniża jej kwasowość, a także stanowi zapas składników odżywczych dla roślin. Takie dodatki do nawozów stymulują bioróżnorodność, zwiększają głębokość korzenienia się roślin – znacząco podnoszą żyzność gleby. Obok środków wpływających korzystnie na stan zdrowotny gleby wskazane jest równoczesne odżywianie roślin nawozami dolistnymi.

Czytaj dalej: Dlaczego warto stosować nawożenie dolistne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here