Ostatni dzwonek na zdobycie 100% dofinansowania na rozwój swojej technologii w rolnictwie

Nie ma postępu bez innowacji, nie ma innowacji bez badań. Przedsiębiorcy przemysłu rolnego, muszą się rozwijać. Przy aktualnym wzroście cen prądu, nawozów, gazu, transportu, zatrudnienia są dwie opcje.

Ostatni dzwonek na zdobycie 100% dofinansowania na rozwój swojej technologii w rolnictwie
Ostatni dzwonek na zdobycie 100% dofinansowania na rozwój swojej technologii w rolnictwie

Można obserwować rynek, negocjować z dostawcami, szukać oszczędności i konkurować ceną. Taka strategia nie raz się sprawdziła i jest szansa, że w tych dziwnych czasach może też się sprawdzi.

Jest też druga opcja, ale nie jest dla wszystkich. Jest dla tych bardziej wymagających od siebie i od życia. Ta opcja wymaga więcej zaangażowania, zaplanowania, więcej ciężkiej pracy. By sprostać wymaganiom rynku w tych niestabilnych czasach przedsiębiorstwa mogą udoskonalać technologię i wprowadzać nowe, innowacyjne produkty. Zawsze wiąże się to z dużymi kosztami na badania, testy i linie prototypowe. Natomiast tym razem w programie Współpraca 16.1 koszty linii pilotażowej i badań dofinansowane są w 100% a kwota wsparcia, którą można uzyskać to nawet 6 mln zł.

W kwietniu rusza nabór wniosków do Programu 16.1. To będzie ostatnia szansa na otrzymanie dofinansowania na technologie w rolnictwie. Dlaczego? Bo to ostatni konkurs w ramach działania Współpraca.

Czym są innowacje w rolnictwie?

Jakiego rodzaju badania wpisują się w założenia Programu 16.1? Oto przykłady badań, które otrzymały dofinansowanie:

  • Badania polegające na opracowaniu technologii uprawy owsa w celu uzyskania produktów rolnych (mąki i otrąb) o zmienionej zawartość określonych składników. W efekcie powstał innowacyjny produkt oraz linia pilotażowa przeznaczona do produkcji żywności funkcjonalnej, której spożycie ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.
  • Badania nad opracowaniem innowacyjnej technologii wykorzystania ozonu w procesie mycia jabłek na skalę przemysłową. W efekcie powstała linia pilotażowa oraz udoskonalony produkt – wysokiej jakości owoc o obniżonej zawartości pozostałości środków ochrony roślin, grzybów, bakterii i wirusów.
  • Badania nad zastosowaniem i technologią przetwarzania nadmiaru wełny owczej do produkcji mat przeznaczonych pod uprawę zwiększającą wydajność roślin.

Kto może zdobyć dofinansowanie i ile jest czasu na złożenie wniosku

ARiMR planuje ogłosić konkurs ok. 30 marca, rozpoczęcie naboru planowane jest 30 kwietnia i potrwa minimum miesiąc. Czasu jest niewiele, ale robiąc to z fachowcami wystarczająco dużo. Beneficjentem grantu jest grupa operacyjna na rzecz innowacji. Grupa musi być utworzona przez co najmniej dwa rożne podmioty należące do rożnych kategorii takich jak:

  • przedsiębiorstwa
  • rolnicy
  • właściciele lasów
  • naukowcy; instytuty lub jednostki naukowe; uczelnie
  • podmioty świadczące usługi doradcze

Z całą pewnością najważniejszy jest dobry pomysł, jeśli masz dobry pomysł, masz duże szanse na zdobycie grantu.

Więcej o warunkach Programu 16.1 oraz podpowiedzi na co ARiMR zwraca uwagę we wnioskach sprawdzisz tu: Wszystko o Programie 16. 1

Redakcja AgroNews

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics