Ostra reakcja Ardanowskiego: za fałszowanie żywności będzie kara więzienia

Zaostrzamy kary, za fałszowanie żywności będzie kara więzienia – powiedział w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w nawiązaniu do przypadku nielegalnego uboju krów w jednym z zakładów.

– Mówienie o wprowadzaniu na rynek mięsa z chorych, czy wręcz z padłych krów to skandal i nadużycie – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.  Dodał, że – wyniki badań zatrzymanego i wycofanego mięsa nie dają żadnych podstaw do formułowania takich wniosków.

Mięso jest wycofywane z obrotu dlatego, że pochodziło z nielegalnego uboju, prowadzonego bez nadzoru weterynaryjnego, niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Podczas rozmów zgodzono się, że podstawą działania w tej sprawie jest opcja „zero tolerancji” dla wszystkich uczestniczących w patologii.

Będą zmiany prawne

– Nowe przepisy wyeliminują nawet pokusę nielegalnego działania – zapowiedział minister Ardanowski.

Zostaną zaostrzone kary, łącznie z karami bezwzględnego więzienia! Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, zakaz wykonywania zawodu lekarza weterynarii. Zostanie wprowadzony obowiązek 24. godzinnego monitoringu ubojni oraz monitoring transportu zwierząt. Będą też kontrole wszystkich pośredników.

– Ze względu na fakt, że podobne przypadki jak ten w polskiej ubojni, były również stwierdzone w Niemczech i innych krajach UE, zaproponuję dokonanie przeglądu sytuacji pod katem postępowania ze zwierzętami pourazowymi w całej Unii Europejskiej – poinformował minister Ardanowski.

Redakcja AgroNews, na podst. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here