Paliwo z przekrętów w polskich gospodarstwach

W dniu 7 grudnia 2021 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno – Skarbowego w Łodzi oraz Wydziału ds. Odzyskiwania Mienia Komendy Stołecznej Policji zatrzymali 9 osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, której działania miały na celu popełnianie przestępstw karnych oraz karnych skarbowych dotyczących obrotu olejem smarowym i nieuprawnioną zmianą jego przeznaczenia na olej napędowy.

Paliwo z przekrętów trafiło do polskich gospodarstw
Paliwo z przekrętów trafiło do polskich gospodarstw

Są to kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy kierowanej przez Andrzeja Sz., którego zatrzymano wraz z 21 innymi podejrzanymi w marcu 2021r. Zatrzymani w dniu 7 grudnia to osoby, które pełniły w grupie funkcje kierowców lub byli odbiorcami paliw. U dwojga z zatrzymanych ujawniono ponad tysiąc podrobionych faktur, mających fałszywie świadczyć, że olej napędowy pochodzi od dużego krajowego producenta paliw.

Straty jakie poniósł Skarb Państwa to niemal 190 milionów złotych

Straty jakie poniósł Skarb Państwa w wyniku działania grupy to niemal 190 milionów złotych (blisko 65 milionów nieopłaconego podatku VAT oraz ponad 124 mln podatku akcyzowego), przy czym jest tylko to kwota wynikająca z wydanych dotychczas postanowień o przedstawieniu zarzutów.

Zatrzymania mają związek z prowadzonym od końca 2020r. w Wydziale II do Spraw Przestępczości Finansowo – Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie śledztwem dotyczącym nielegalnego obrotu paliwami oraz uchylania się przez członków grupy od opodatkowania podatkiem akcyzowym, podatkiem od towarów i usług (VAT). Powyższe działania realizowano przy wykorzystaniu podmiotów gospodarczych związanych z branżą paliwową, które jak ustalono były kontrolowane przez członków grupy przestępczej. Na ślad grupy natrafiono w trakcie prowadzonego odrębnie śledztwa, zakończonego w dniu 10 listopada 2020r. skierowaniem przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie aktu oskarżenia przeciwko 52 członkom grupy zajmującej się podobnym procederem.

W toku śledztwa ustalono, że podejrzani działali od połowy 2016 roku do chwili zatrzymań w niniejszym śledztwie. Grupa była aktywna na terenie całego kraju, zaś jej główne ośrodki znajdowały na terenie województwa łódzkiego, a także w jednej z podwarszawskich miejscowości. Ponadto podejrzani działali oraz współpracowali z przestępcami na terytorium Włoch, Czech, Litwy, Belgii, Holandii, Niemiec, Austrii oraz Wielkiej Brytanii. W listopadzie 2020r. na terenie Wielkiej Brytanii rozbito jedną z takich grup, która wyłudziła z brytyjskiego fiskusa ok. 8 milionów funtów.

Nieopodatkowane paliwo trafiało głównie do firm transportowych i gospodarstw rolnych

Grupa utworzyła skład podatkowy w jednej z miejscowości na terenie województwa łódzkiego, w którym produkowano olej smarowy objęty zerową stawką VAT oraz w procedurze zawieszonego poboru akcyzy, który następnie w ramach fikcyjnego obrotu miał trafiać do zagranicznych spółek kontrolowanych przez członków grupy. Aby uprawdopodobnić, że paliwa opuszczają terytorium Polski posługiwano się tzw. geolokalizatorami związanymi z systemem SENT, które aktywowano samochodach osobowych znajdujących się w pobliżu granicy kraju, symulując rzekome przekroczenie granicy. Faktycznie jednak olej był dostarczany i sprzedawany na terytorium Polski, bez opłacania należnego podatku akcyzowego oraz podatku VAT. Część paliw faktycznie sprzedawano na terenie państw Unii Europejskiej, jednak nigdy w sposób wskazany w prowadzonej dokumentacji. Nieopodatkowane paliwo trafiało głównie do firm transportowych, gospodarstw rolnych itp. Rozliczenia odbywały się głównie w gotówce.

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych polegających na nieujawnieniu transakcji i przychodów podlegających opodatkowaniu, zaniżanie należnego podatku, a tym samym uszczuplenia należności publicznoprawnych, a w przypadku trzech mężczyzn także działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwoje podejrzanych, którzy posługiwali się podrobionymi fakturami usłyszało zarzut popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej.

Podejrzani przyznali się do zarzucanych czynów

Podejrzani w większości przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia zgodne z pozostałym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym, część sygnalizowała wolę dobrowolnego poddania się karze.

Prokurator zdecydował zastosowaniu wobec nich wolnościowych środków zapobiegawczych takich jak dozór Policji, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportów.

W wyniku przeprowadzonych czynności dokonano zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych o faktycznej wartości blisko 10 milionów złotych, na które składają się głównie nieruchomości należące do podejrzanych.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku do lat 10, zaś podejrzanym, którym zarzucono popełnieni tzw. zbrodni vatowskiej grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Marcin Saduś
Rzecznik Prasowy
Prokuratura Regionalna w Warszawie

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE