Panorama Pól z Timac Agro Polska w Śremie

Firma Timac Agro Polska już po raz kolejny zaprosiła swoich klientów, doradców oraz wszystkich zainteresowanych na plenerową imprezę pod nazwą: Panorama Pól Timac Agro.

Spotkanie odbyło się 5 czerwca br. na terenie Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Śremie Wójtostwo w województwie wielkopolskim. Tematem przewodnim była rola wapnia w uprawach polowych, a ekspertem udzielającym porad w zakresie odżywiania roślin oraz agrotechniki był dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Staramy się być jak najbliżej klienta dlatego organizujemy Panoramę Pól w 4 lokalizacjach. Największą imprezą jest ta zorganizowana w Śremie. Na ok. 100 poletkach prezentujemy naszą technologię w takich uprawach jak: rzepak ozimy, pszenica ozima, burak cukrowy, kukurydza, jęczmień jarym oraz soja”- powiedziała Agata Stolarska, prezes Timac Agro Polska.

Agata Stolarska, Krzysztof Piech

Pokazujemy nasze rozwiązania zarówno w nawozach granulowanych jak i płynnych w różnych kombinacjach. W tym roku mamy szczęście gdyż pogoda, pomimo wiosennej suszy jednak dopisała. Opady, które pojawiły się po zasiewach bardzo dobrze wpłynęły na uprawy, które dziś możemy oglądać”- dodała.

Technologia ochrony zbóż

Krzysztof Piech

Podczas spotkania doradcy techiczni zaprezentowali technologię jaką zastosowano pod konkretne uprawy.  „Poletka zostały zróżnicowane tak, by pokazać całą paletę rozwiązań z nawozami doglebowymi, przedsiewnymi, czyli rozwiązań NPS, NPK. Z drugiej strony chcemy pokazać także efekt stosowania nawozów pogłównych: są to nawozy z gamy Sulfammo, oraz cała paleta nawozów płynnych”– powiedział Krzysztof Piech z Timac Agro Polska.

W jęczmieniu jarym zastosowano przede wszystkim technologię nawozów granulowanych, takich jak NPS 49. W tym roku jednak szczególny nacisk kładziono na nawozy płynne.

Mamy w tym roku nowość, którą wdrażamy drugi rok – Fertiactyl SD. Jest to nawóz donasienny, który w szczególności w tym okresie powinien trafić do naszych gospodarstw ponieważ jest stosowany łącznie z zaprawami. Preparat ten zapewnia nam przede wszystkim szybkie, wyrównane wschody, intensywny rozwój systemu korzeniowego, odpowiednią siłę kiełkowania w warunkach polowych, a także intensywny wzrost włośników – powiedział Dariusz Mieszała, doradca techniczno-handlowy Timac Agro Polska.

Uprawa buraka cukrowego

Na plantacji buraka cukrowego zastosowano wszystkie rozwiązania nawożenia startowego jeżeli chodzi o nawozy granulowane. Nawozy Timac Agro oprócz podstawowych składników pokarmowych zawierają określone specyfiki jest to m.in.: phisio+ substancja, która wpływa na silne ukorzenienie. Oprócz nawozów granulowanych na uprawy zastosowano także nawozy płynne o właściwościach biostymulujących, które oprócz dostarczania podstawowych składników pokarmowych mają za zadanie stymulować tę roślinę w kierunku intensywnego rozwoju systemu korzeniowego oraz działają antystresowo.

Uprawa kukurydzy

„W tym roku skupiliśmy się na nawożeniu granulatem w czasie siewu w ilości 20kg/ha produktem Physiostart. Oprócz tego w podsiewacz zastosowano NP 35, jako nawóz z fosforem chronionym w celu podania fosforu wolnouwalniającego się” – powiedział Przemysław Wróbel z Timac Agro Polska.

Dodatkowo w uprawie kukurydzy zastosowano Fertileader AXIS w celu dostarczenia fosforu dolistnego i cynku. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu azotowego Sulfammo 30 n-process jako rozwiązanie azotu wolnouwalniającego się, zaaopatrującego roślinę bardzo powoli ale cały czas.

Podczas spotkania udzielane były także porady w dziedzinie doboru materiału siewnego. W tym roku partnerami firmy były: Rapool oraz Saaten-Union.

Tegoroczna Panorama Pól okazała się rekordowa. Przyjechało ponad 300 rolników, którzy oprócz wiedzy merytorycznej i praktycznych rozwiązań mieli doskonałą okazję do wymiany doświadczeń.

 

 Tekst i fot.: Marta Nowak-Woźnica

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here