Doświadczenia polowe produktów Bayer w Chechle

W dniach 4-5 czerwca firma Bayer zorganizowała Konferencję Polową dla dziennikarzy mediów rolnych. Spotkanie mające na celu ukazanie praktycznego wymiaru innowacji Bayer odbyło się na terenie Centrum Doradztwa Technicznego Bayer zlokalizowanego na południu Polski w Chechle.

Firma Bayer od czterech lat w gospodarstwie Bernadety i Ryszarda Sładek prowadzi Centrum Doradztwa Technicznego (CDT). CDT na pograniczu województwa śląskiego i opolskiego o powierzchni 12 ha pełni funkcję szkoleniową, jak również pokazową. Dominują tu gleby trzeciej i czwartej klasy bonitacyjnej, jednak zdarzają się również słabsze – klasy piątej. W tej lokalizacji w sezonie 2019 zlokalizowanych jest około 1900 poletek. Dużą część powierzchni wykorzystuje się również do prowadzenia doświadczeń odmianowych oraz pestycydowych o charakterze rejestracyjnym. Mnogość różnych typów prowadzonych doświadczeń czyni to miejsce unikatowym na mapie Górnego Śląska.

Nowości dla ochrony zbóż

Sekator Plus oraz Huzar Activ Plus

Na plantacji w 2019 w zbożach zwracamy uwagę na nowy herbicyd przeciwko chwastom dwuliściennym Sekator Plus składający się z trzech substancji aktywnych 2,4-D 433g/l, amidosulfuronu 25 g/l i jodosulfuronu 6,25 g/l. Produkt przeznaczony jest do stosowania w zbożach ozimych w dawce 0,6 l/ha oraz w zbożach jarych w dawce 0,45-0,6 l/ha. Na plantacji Sekator Plus w dawce 0,6 l/ha został zastosowany w mieszaninie zbiornikowej z Atlantis Star w dawce 0,15 kg/ha eliminując jednocześnie miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne. Herbicyd wyróżnia się elastycznym terminem stosowania ponieważ można go stosować nawet do fazy 2 kolanka zbóż z dobrym efektem chwastobójczym przeciwko pełnemu spektrum chwastów włączając przytulię czepną, chaber bławatek i fiołek polny. W ofercie handlowej znajdzie się w sezonie 2020.

Dariusz Szymański, uprawa zboża

Na kolekcji odmian pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta wiosną zastosowano Huzar Activ Plus obserwując wysoką skuteczność kompleksowego zwalczania chwastów oraz brak negatywnego wpływu na wysiane odmiany.

 Ascra Xpro 260 EC

Na plantacji pokazowej prezentujemy nowy fungicyd Ascra Xpro 260 EC, który wejdzie do szerokiej dystrybucji w 2020r. Ascra Xpro to najnowszy fungicyd o unikalnym składzie, oprócz protiokonazolu 100 g/l zawiera aż dwie substancje z grupy SDHI, czyli biksafen 65 g/l oraz fluopyram 65 g/l. Na plantacji Ascra Xpro została zastosowana w dawce 1 l/ha w zabiegu T2, gdyż w terminie tym fungicyd pokazuje swoje najlepsze cechy takie jak doskonała kontrola nad chorobami, a zwłaszcza septoriozą. Zwiększone działanie interwencyjne dzięki fluopyramowi  zapewnia lepszą kontrolę nad utajonymi stadiami chorób. Ascra Xpro to również korzystne efekty fizjologiczne poprawiające odporność na stres wywołany suszą, zwiększoną efektywność fotosyntezy, lepszy rozwój korzeni i liści co bezpośrednio przekłada się na wyższą wydajność oraz rentowność uprawy.

 Rzepak

Na plantacji pokazowej rzepaku ozimego w Chechle w sezonie jesiennym obserwowano bardzo  liczne naloty mszyc.  Nasilenie było tak duże, iż koniecznym okazało się  wykonanie dwóch zabiegów insektycydowych – w tym celu zastosowano  Decis 50 EW. Długa i ciepła jesień  sprzyjała silnemu wzrostowi roślin oraz niestety również rozwojowi chorób: suchej zgnilizny kapustnych i mączniaka rzekomego. W fazie ok.4- 6 liści rzepaku interwencyjnie wykonano zabieg fungicydem  Tilmor 240 EC.  Rzepak do zakończenia jesiennej wegetacji wykształcił rozetę składającą się z 12 -13 liści. Łagodna zima pozwoliła na bardzo dobre przezimowanie rzepaku – obsada wyjściowa wyniosła średnio 42 szt/m2. Wiosenne prowadzenie łanu polegało na kontroli szkodników, których nasilenie nie było zbyt wysokie. Do zwalczania szkodników łodygowych użyto Decis 50 EW natomiast słodyszka i szkodniki łuszczynowe  zwalczono przy pomocy insektycydów  Proteus 110 OD i Biscaya 240 OD.

Bronisław Szymański, uprawa kukurydza, rzepak

Do ochrony  fungicydowej plantacji oraz by wspomóc regenerację  roślin po zimie i odpowiednio ukształtować  ich pokrój zastosowano Tilmor® 240 EC.  Na „kwiat” wykonano zabieg  Propulse 250 EC w fazie opadania pierwszych płatków, przeciwko  zgniliźnie twardzikowej i czerni krzyżowych.

 Kukurydza

Siew kukurydzy wykonano 4 maja 2019 w bardzo sprzyjających warunkach. Dzięki wilgotnej i ciepłej pogodzie uzyskano bardzo szybkie i równomierne wschody, które pozwoliły na wykonanie precyzyjnych zabiegów herbicydowych. W programach zwalczania chwastów obok standardowo realizowanych wariantów  herbicydowych tj.: przed-wschodowego (Adengo), po-wschodowego (Maister Power) i wariantu sekwencyjnego   przed i po-wschodowego (Adengo + Maister Power) wprowadzono zabiegi przed-wschodowe z udziałem herbicydu  Roundup Flex  480. Zastosowanie Roundup Flex po siewie kukurydzy przed jej wschodami,  pozwoliło na  redukcję zachwaszenia  i stoworzenie idealnych warunków wzrostowych dla kukurydzy (takie rozwiązanie jest bardzo częstą praktyką w uprawach bezoorkowych).

Kolejny – następujący po Roundup zabieg – w naszym przypadku  Adengo– wykonany został nalistnie  w fazie 2 liści kukurydzy z użyciem najniższej zarejestrowanej dawki  0,33 l/ha, która okazała się w pełni wystarczająca. W  dalszym okresie wegetacji  do zwalczania larw omacnicy prosowianki (w momencie ich masowego wylęgu) zostanie użyty Proteus 110 OD. Ponadto dzięki rozszerzeniu rejestracyjnemu fungicydu Propulse 250 SE do zastosowań w ochronie kukurydzy przeciwko chorobom grzybowym, wykonany zostanie zabieg zapobiegawczy lub interwencyjny zwalczający żółtą i drobną plamistość liści kukurydzy.

Rośliny Strączkowe

Jedna z nowości produktowych Bayer w sezonie 2019 jest herbicyd Bandur 600 SC (aklonifen 600 g/l). Jest to produkt do przedwschodowego stosowania w uprawie ziemniaka, grochu na suche nasiona, słonecznika w dawce 2,5-3 l /ha, a także w innych uprawach m.in. warzyw.  Preparat naniesiony na glebę tworzy powłokę ochronną, najlepiej działa na chwasty w fazie liścieni i pierwszych liści właściwych. Pierwszymi objawami działania Bandura jest żółkniecie, bielenie liści chwastów prowadzące do ich zasychania.
Na poletkach pokazowych CDT Bayer w Chechle Bandur zastosowano w uprawie grochu na suche nasiona.

Groch wysiano 27 marca, herbicyd Bandur zastosowano 7 kwietnia, tj 10 dni po siewie w jednorazowej dawce 3 L/ha. Zarówno podczas siewu jak i aplikacji herbicydu panowała sucha pogoda, pierwsze deszcze spadły około 12 dni po  zastosowaniu herbicydu Bandur. Widać, że tak zmiennych warunkach pogodowych Bandur doskonale radzi sobie z  zachwaszczeniem, nie było konieczności wykonywania zabiegu poprawkowego.

Buraki

W lokalizacji CDT Chechło prezentujemy stosowanie systemu Conviso Smart w burakach cukrowych. System już w tym roku pojawił się w wymiarze komercyjnym na polach plantatorów. Tegoroczna wiosna nie była łaskawa dla buraków. Wschody trwały bardzo długo, nadal widać jeszcze brak wyrównania roślin na poletkach. W kombinacjach z Conviso (dawkowanie 2 x 0,5 l/ha; 1 x 1 l/ha) jest już widoczne dobre zwalczanie samosiewów rzepaku i co bardzo ważne buraków. Porównaniem do Conviso One jest dobrze znany schemat odchwaszczania buraków oparty o 3 zabiegi wykonane mieszanką Betanalu maxxPro z Metronem. Przyjrzenie się efektom dobrze znanego programu zwalczania chwastów w burakach i nowego Conviso Smart pozwala na zaobserwowanie zwalczania burakochwastów na poletkach.

Dorota Muszyńska, uprawa buraki

Obok naszego innowacyjnego systemu Conviso Smart prezentujemy również inne kombinacje ochrony tradycyjnej. Nieuchronność wycofania preparatów zawierających desmedifam powoduje, że trzeba będzie szukać i uczyć się nowych schematów odchwaszczania. W doświadczeniach pokazujemy możliwość wykorzystania środka Roundup 360 SL do zastosowania krótko po siewie buraków i sekwencji kolejnych zabiegów przygotowanych w oparciu i Kemiron 500 SC oraz Metron 700 S.C.

Oprac i fot.: Marta Nowak-Woźnica

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,166FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,850SubskrybującySubskrybuj

Potwierdzono kolejne 3 przypadki wścieklizny u lisów

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu trzech przypadków wścieklizny u lisów. Nowe przypadki stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE